Шляхи подолання опору персоналу організаційним змінам на ПАТ «Універмаг Україна»
Метою нашої праці було визначення адаптивних можливостей працівників та аналіз їх поведінки при проведенні організаційних змін.
Дослідження проводилося протягом кількох тижнів на початковому етапі ознайомлення з новим програмним продуктом та організаційними змінами, які супроводжували впровадження цієї програми. Організаційні зміни відбувалися в окремому структурному підрозділі великого торгівельного підприємства (ПАТ «Універмаг Україна»). В дослідженні брали участь кілька продавців, фасувальників, зав.відділами, в якому відбувалися організаційні зміни. Група складалася з 28 жінок віком від 25 до 50 років, 50 % належали до вікової групи 30 - 45 років. У більшості робітниць стаж на одному робочому місці був більше 10 років.
Враховуючи особливості торгівельної ситуації, специфіку організаційних змін та індивідуальні психологічні особливості працівників відділів, навчання було використано як засіб проведення організаційних змін.
Всі працівники підрозділу мали досвід роботи з комп’ютерною технікою, тому проведення навчання основ роботи з персональним комп’ютером, не було потрібним. Але навчання безпосередньо роботі за новою програмою проводилося за рахунок вільного часу працівників і становило 5 занять по 3 години кожне. Навчання здійснювалося в групах з 9 -10 осіб, що обумовлювалося змінним графіком роботи на підприємстві. Воно спрямовувалося в першу чергу на формування практичних навичок роботи з програмою та відпрацювання алгоритмів вирішення типових ситуацій. По закінченні навчального курсу проведено залік, за результатами якого всі працівниці опанували необхідні практичні навички роботи з програмою та отримали дозвіл на роботу.
Звичайно, навчання не обмежувалися тільки роботою з програмою. Частина навчального часу присвячувалась груповому обговоренню організаційних змін - іноді такі обговорення виникали спонтанно. Обговорення, здебільшого емоційно забарвлені, супроводжувалися запрошенням керівників середньої та вищої ланки.
При формуванні комплексу методик дослідження використано екологічний підхід до аналізу професійного стресу під час організаційних змін. На поведінку під час таких змін впливатимуть адаптаційний ресурс персоналу, особливості професійної діяльності на момент початку змін, характеристики самих змін і технології їх проведення.
Не маючи змоги навести в межах магістерської роботи результати дослідження всіх факторів, обмежимося дослідженням адаптивного ресурсу персоналу ПАТ «Універмаг Україна» та аналізом професійної діяльності. На мою думку, причини опору можуть зумовлюватися:
· низькими адаптаційними можливостями нервової системи (низькою рухливістю, лабільністю, слабкістю нервових процесів) значної частини працівників;
· індивідуально-психологічними особливостями людини (локус контролю, рівень домагання, рівень тривожності);
· специфікою трудової мотивації;
· особливостями трудової діяльності працівниць у підрозділі.
У дослідженні використовувалися методики визначення сили та рухливості нервових процесів, інтелектуальної лабільності, рівня суб’єктивного контролю, рівня домагання, рівня ситуаційної та особистісної тривожності, мотиваційних джерел, опитувальник для оцінки проявів дезадаптації [50]. Було також проведено професіографічний аналіз трудової діяльності персоналу. Відбувалися індивідуальні бесіди з співробітниками та групові обговорення. В ході зустрічей здійснювалося неформалізоване спостереження за поведінкою безпосередніх учасників навчання та їх керівників.