Шляхи подолання опору персоналу організаційним змінам на ПАТ «Універмаг Україна»
За віком третя група була наймолодшою, отже з меншим стажем роботи.
За показниками функціональних властивостей нервових процесів та інтелектуальної лабільності персоналу досліджуваних груп не відрізняються.
Для персоналу першої групи характерні (вірогідно) вищі значення особистісної тривожності. Найменші показники ситуаційної тривожності продемонстрували члени третьої групи. За рівнем домагання найнижчі результати (вірогідно) показала перша група досліджуваних. Для них також характерний високий ступінь інтернальності (загальної, досягнень, стосунків у сім’ї, виробничих стосунків).
За результатами спостереження за поведінкою персоналу в ході організаційних змін необхідно зауважити, що досліджувані третьої групи обрали емоційну стратегію подолання стресової ситуації. Вишукуючи причини невдоволення, вони, як тільки збиралися разом, починали процес нескінченого, емоційно забарвленого обговорення ситуації. Підтримуючи одна одну, вишукуючи аргументи та підтримку з боку безпосереднього керівництва, вони складали осередок опору. Персонал цікавив не результат (вирішення проблеми, поліпшення роботи), а саме процес емоційного спілкування, пошуку „винних”, пошуку засобів залишити все по-старому.
Персонал першої групи здебільшого не брали участі в обговореннях - вони зосереджувалися на засвоєнні практичних навичок роботи. За результатами навчання вони продемонстрували найвищі показники. При проведенні бесід та опитувань про побажання змін в інтерфейсі програми вони утримувалися від зауважень. Умовно можна вважати, що вони обрали поведінкову стратегію, тобто вирішення об’єктивної проблеми - перетворення ситуації. На мою думку, ця група, за всіх вад запропонованої програми організаційних змін, найбільш небезпечна щодо проявів саботажу. Якщо справді використання технічних засобів не поліпшить умов і результатів праці, то вони використовуватимуть поведінкові стратегії в роботі, що вимагають посиленої уваги до контролю за результатами праці й чіткості виконання нових алгоритмів.
Другу групу склали жінки переважно старшого віку; за більшістю показників вони посідали середню позицію. Залежно від ситуації, вони приєднувалися до емоційного обговорення, але й навчалися досить сумлінно, що для них було складніше, ніж для працівників інших груп. Зрештою, їх мало цікавив процес опанування програмою та роботи з нею. При бажанні зберегти свій соціальний статус у групі та розумінні повної залежності результату організаційних змін від керівництва, вони обрали стратегію очікування. Для цієї групи було важливо зберегти місце праці. Не будучи у захваті від ситуації організаційних змін, вони були готові брати участь у перетвореннях. Можна вважати, що персонал цієї групи використовували переважно когнітивні копінг-стратегії.
Розуміння ситуації організаційних змін як професійного стресу дає нові можливості для аналізу причин „опору персоналу” та використання адекватних психологічних засобів супроводу перетворень.
Отже, основними причинами, які сприяли проведенню організаційних змін у ПАТ «Універмаг Україна» є:
. усвідомлення необхідності змін;
. організаційна криза;
. старіння продукту /технології;
. зміни законодавства і інших регуляторів;