Праця менеджера як складова управлінської діяльності
ü він не може розслабитися ні на хвилину (часто замість того, щоб зосередитися на вирішенні головних питань доводиться затрачати сили та час на дрібниці);
ü результати його праці залежать від використання його доробку іншими працівниками;
ü він дивиться на світ через «вікна» своєї організації (її проблеми для нього настільки важливі, що все інше менеджер сприймає крізь їх призму).
Кожний менеджер має діяти таким чином, щоб віддача була максимальною, тому важливою вимогою до менеджера є раціональна організація його праці [63, c. 70]. Організація праці менеджера - це використання ним ефективної системи способів і методів особистої праці на основі раціональної організації робочого місця, створення оптимальних умов праці й відпочинку, планування робочого дня та ліквідація нераціональних етапів виконання робіт і операцій. На організацію праці менеджера впливають стиль роботи, форми та методи управління людьми, рівень керівництва, а також сучасні технічні засоби та інформаційні технології [46, с. 38]. Набуття навичок раціональної організації праці, як правило, відбувається на рівні практики.
Управлінську працю розглядають із різних боків: функціонального, ієрархічного, технологічного, кваліфікаційного. Але те, що стосується організації управлінської праці, належить до функціонального боку. Саме функціями управління визначається сутність управлінської праці. До них належать визначення цілей і планування, організація виконання, координація та регулювання, мотивація діяльності виконавців, облік, аналізі контроль діяльності. Кожній функції відповідають певні способи управлінського впливу, методи та інструменти управління.
Поняття «організація управлінської праці» тісно пов'язане з поняттям «культура управлінської праці». Поняття «культура» завжди асоціюється з духовними цінностями, а духовні цінності можуть бути тільки там, де є людина. Коли говоримо про культуру управлінської праці, розуміємо ту частину управлінського процесу, де є людські стосунки, а також особистісні вміння та навички менеджерів, дотримання ними норм і принципів суспільної моралі. Тому до культури управлінської праці належить усе те, що характеризує менеджера як особистість: знання, прагнення самовдосконалення, професійні, ділові та особистісні якості, вміння мислити, читати, писати, говорити, слухати, працювати з різними технічними засобами та документами, а також вибудовувати стосунки з іншими людьми. На запитання: «У чому полягає сутність праці менеджера?» головний герой (директор заводу) книги Еліа Голдратта «Ціль. Процес безперервного покращання» відповідає: «Я думаю, говорю, приймаю рішення. Це моя праця» [14, с. 31].
У XXI cт. праця менеджера зазнає змін, по перше, у зв'язку зі змінами в країні та світі; по-друге, завдяки новим інформаційним технологіям, по-третє, у зв'язку а тим, що треба бути у стані постійної готовності до можливих змін, відповідаючи на виклики ринку. Тому менеджери мають розвивати в собі установки, здібності та вміння, які дадуть змогу їм чітко та ефективно здійснювати управління в будь-який час [13, с.18]. Затребуваність і конкурентоспроможність менеджерів буде повністю залежати від рівня їхнього професіоналізму та вміння організовувати особисту працю з управління бізнесом, підлеглими та собою.
Поняття управлінської праці у певній мірі пов’язано з поняттям управління як об’єкту або сфери його застосування.
Управління як специфічний вид людської діяльності відокремився в ході розподілу і кооперації суспільної праці. Сутність управління, його функції і специфіка визначаються, з одного боку, задачами, яке воно вирішує, з іншого, -- його предметом, засобами і самою роботою з управління.
Управлінська праця менеджерів у будь-якій організації спрямовується на вирішення двох специфічних завдань, які ніхто в організації крім них не вирішує.
Перше - це створення ефективної організації, життєвим принципом якої є економічна ефективність. Вирішення першого завдання вимагає від менеджерів уміння збалансувати і гармонізувати три основні функції менеджменту.
. Управління бізнесом. Менеджмент - це раціональна діяльність, тобто цілі, на досягнення яких вона спрямовується, які ставить бізнес [20, с. 59]. У книзі Еліа Голдратта «Ціль. Процес безперервного покращання» головний герой ставить запитання: «Що є основною метою організації?, і дає таку відповідь: «Робити гроші». А потім підводить підсумок: «Якщо це так, то праця менеджера має спрямовуватися на те, щоб організація робила гроші. Бізнес має бути успішним. Проте треба знати свої можливості у світі, що швидко змінюється, вміти своєчасно розпізнавати нові тенденції і не тільки отримувати максимальну вигоду зараз, а й забезпечити свою вигоду в майбутньому» [14, с. 57-62]. Тобто організація є засобом досягнення високої ефективності та конкретних результатів. Управляти організацією - значить, управляти на основі поставлених цілей, які обумовлюються потребами бізнесу. В основу управління бізнесом покладені два завдання: перше - пошук варіантів організації та ведення бізнесу; друге - забезпечення позиціонування організації на ринку [20, с. 25, 59, 197, 342-344].