Обґрунтування критеріїв та показників оцінювання професійного розвитку персоналу
Держава прагне сформувати професійний, компетентний державний апарат, який потребує трансформації кадрової політики в контексті розуміння важливості цих процесів для забезпечення національної безпеки. Тому одним із важливих завдань постає забезпечення дієвої щорічної оцінки, результативної атестації державних службовців, що ототожнюється з постійним виваженим та продуманим процесом оцінювання [74].
Проведення оцінки персоналу:
· дозволяє планувати кар'єру та просування працівників по службі, а також визначати рівень компетентності спеціалістів;
· дає інформацію про потенційні можливості спеціалістів і перспективи їх росту, потреби і пріоритети в навчанні та підвищенні кваліфікації та шляхи удосконалення організації праці.
На результатах оцінки ґрунтується ряд управлінських рішень щодо просування працівників як по вертикалі, так і по горизонталі;
Кожна із цих проблем пов'язана з різними аспектами ділової оцінки [70].
Оцінювання персоналу використовується для визначення відповідності працівника вакантному чи робочому місцю (посаді), яке він у даний час займає. Оцінювання персоналу включає:
· оцінювання потенціалу працівника;
· оцінювання індивідуального внеску (оцінювання праці);
· атестацію кадрів.
Оцінювання потенціалу працівника дає змогу визначити ступінь підготовки працівника до виконання саме того виду діяльності, яким він буде займатись, а також виявити рівень його потенційних можливостей для оцінювання перспектив зростання. Ця процедура включає оцінювання професійних знань, умінь, виробничого досвіду, ділових та особистісних якостей, ціннісних орієнтацій, працездатності та загального рівня культури працівника.
Оцінювання індивідуального внеску дає змогу встановити якість, складність і результативність праці кожного конкретного працівника та його відповідність займаній посаді (робочому місцю).
Атестація кадрів виступає як комплексне оцінювання, що враховує потенціал та індивідуальний внесок кожного працівника в кінцевий результат [66].
Процес професійного розвитку державного службовця в повній мірі має зв’язок з критеріями оцінювання професійних досягнень при щорічній оцінці та висновком атестаційної комісії.
В Україні затверджений примірний перелік загальних критеріїв та показників якості роботи державного службовця [12], усього - 21, для посадових осіб митної служби їх 22. Критерії поділяються на загальні (характерні для всіх державних службовців) та спеціальні (залежать від особливостей роботи кожного державного органу). Зазначені критерії та показники пов’язуються з конкретною діяльністю та очікуваними результатами.
Зміст оцінювання персоналу складається з:
· оцінки особистих якостей;
· оцінки результатів діяльності;
· оцінки праці;
· оформлення результатів оцінки [27].
Критерії оцінювання персоналу можна згрупувати на:
· критерії оцінювання праці: ефективність, професійна майстерність, дотримання строків; погодинний виробіток; брак; використання робочого часу; уважність; технологічна дисципліна; ритмічність роботи; частота помилок; швидкість розпізнавання помилок тощо;