Аналіз системи професійного розвитку фахівців Чернігівської митниці
Важливу роль у процесі розвитку митної системи, підвищенні її економічної ефективності, підвищенні авторитету у державі відіграє система професійного розвитку фахівців. Професійний розвиток нерозривно взаємопов'язаний з навчанням посадових осіб митних органів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1997 року №167 «Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і Положення про єдиний порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівників державних підприємств, установ і організацій» вперше зроблена спроба органічно «вбудувати» професійне навчання, підвищення кваліфікації державного службовця в його професійну діяльність, службову кар'єру. Проблема підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників для Державної митної служби України, завжди являлася актуальною. Для забезпечення митних органів кваліфікованими кадрами, відповідно до Указу Президента України від 23.03.98 №216/98, створено національну систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців митної служби до складу якої ввійшли Академія митної служби України, Київський й Хмельницький центри підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів [59], які проводять підготовку фахівців за основними напрямами діяльності митної служби [7].
Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців митної служби забезпечує:
· підготовку наукових та науково-педагогічних кадрів;
· підготовку фахівців митної справи з вищою освітою;
· перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій;
· стажування молодих спеціалістів, новоприйнятих працівників, кадрового резерву;
· самостійне навчання посадових осіб митної служби України [4].
Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників митних органів здійснюється за державним замовленням, у відомчих навчальних закладів, та інших вищих закладах освіти, з якими Державною митною службою України укладено угоди про підготовку та перепідготовку фахівців.
Перепідготовка працівників митних органів здійснюється на основі здобутих раніше вищої освіти й практичного досвіду з метою отримання цими працівниками вищої освіти за відповідними освітнім та освітньо-кваліфікаційним рівнями за іншою спеціальністю, необхідною для виконання службових обов`язків [11].
Підвищення кваліфікації особового складу митної служби України здійснюється в митних навчальних закладах, у митних органах, а також у навчальних закладах інших органів державної влади.
Навчання працівників митних органів за професійними програмами підвищення кваліфікації здійснюється митними навчальними закладами. Керівники митних органів, віднесені до І - ІV категорій державних службовців, підвищують кваліфікацію також в Національній академії державного управління при Президентові України та її філіях.
Для комплексного вивчення проблем митної справи, правових, економічних, соціальних питань, обміну передовим досвідом, підвищення рівня професійної та мовної культури організуються тематичні постійно діючі семінари. Навчання на семінарах здійснюється за програмами, навчальними й навчально-тематичними планами, що розробляються митними навчальними закладами за участю відповідних управлінь Державної митної служби України. Тривалість навчання визначається програмою.
Тематичні короткотермінові семінари проводяться з метою вивчення актуальних питань митної справи, нових законодавчих і нормативно-правових актів, передового вітчизняного та іноземного досвіду.
Тематичне навчання, крім семінарів, може проводитися на конференціях, симпозіумах тощо, у тому числі й за кордоном, для участі в яких працівники направляються за рішенням керівництва Державної митної служби України.
Одним із видів підвищення кваліфікації в митній службі України є підготовка працівників митних органів з іноземних мов. Підвищення кваліфікації за цим напрямом проводиться за програмами та методиками, розробленими Академією митної служби України [11].
Важливим фактором якісного кадрового забезпечення є відбір кадрів. Відбір працівників до митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій здійснюється відповідно до вимог Указів та розпоряджень Президента України, рішень Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, рішень колегій, наказів Держмитслужби України з кадрових питань. Підбір кадрів у митній службі здійснюється: через конкурсний відбір, переведення з інших митних органів, стажування, добір з кадрового резерву, з числа випускників навчальних закладів [55]. В митній службі України запроваджено порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних осіб (наказ Держмитслужби від 18.10.02 №590).