Аналіз системи професійного розвитку фахівців Чернігівської митниці
В межах кадрової роботи основні зусилля Держмитслужби України направляються на вдосконалення роботи з кадрами, профілактику правопорушень з боку працівників митних органів та на забезпечення митної служби кваліфікованим, професійним й досвідченим персоналом.
Щороку Держмитслужба аналізує якісний склад митних органів, вивчаються потреби у фахівцях на поточний рік і на перспективу (5 років).
Керівництво Чернігівської митниці та відділ по роботі з особовим складом створює усі необхідні умови для подальшого вдосконалення всіх форм підвищення кваліфікації працівників митниці. Направлення працівників на навчання здійснюється в порядку та згідно чинного законодавства [2; 6].
Станом на 19.12.2008 року у Чернігівській митниці навчається у вищих закладах освіти 27 осіб. З них за направленням митниці здобуває другу вищу освіту одна особа. За власні кошти навчається:
· за заочною формою - 10 осіб;
· здобувають другу вищу освіту - 16 осіб.
Основні спеціальності, за якими здобувають вищу освіту працівники Чернігівської митниці:
– правознавство;
– менеджмент ЗЕД;
– юриспруденція;
– облік і аудит;
– транспортні системи;
– інформаційні управляючі системи і технології;
– фінанси;
– митна справа.
Після проведеного аналізу освітнього рівня посадових осіб органів митної служби можна зробити узагальнення, що більшість працівників мають вищу освіту, зокрема на Чернігівській митниці це 94% від загальної кількості працюючих. Тому, з метою оновлення професійних знань, постійного підвищення професійного рівня особового складу та забезпечення митних органів працівниками, здатними успішно виконувати свої службові обов`язки, у рамках системи професійної підготовки, в основному, здійснюються:
· підвищення кваліфікації працівників митних органів (у тому числі працівників, уперше прийнятих на державну службу в митних органах, кадрового резерву);
· професійне навчання працівників митних органів без відриву від роботи.
З метою оптимізації існуючої системи підготовки фахівців для митної системи затверджено Концепцію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації посадових осіб Державної митної служби України на 2005-2010 роки (наказ Держмитслужби України від 28.01.05 №60).
На даний час пріоритетними напрямами діяльності щодо реалізації політики Держмитслужби у сфері підвищення кваліфікації (далі ПК) посадових осіб являються:
. Удосконалення системи ПК працівників митних органів.
. Забезпечення безперервної освіти працівників митних органів.
. Удосконалення змісту навчання з ПК посадових осіб.
. Удосконалення форм організації та методів навчання.
. Залучення до викладання найбільш кваліфікованих ти досвідчених працівників митних органів.
Вдосконалення інформаційного та матеріально-технічного забезпечення навчального процесу.
Пріоритетним напрямом ПК посадових осіб митних органів є навчання безпосередньо на робочому місці, яким охоплюється весь особовий склад митних органів України.
Основним завданням навчання цього виду є підвищення професійного, загальноосвітнього, культурного рівня працівників шляхом:
· вивчення нормативно-правових актів з митної справи, вироблення єдиного підходу до трактування та практичного застосування цих документів;
· систематичного опрацювання спеціальної літератури митного спрямування відповідно до напряму професійної діяльності;
· удосконалення практичних навичок роботи з технічними й спеціальними засобами митного контролю, комп`ютерною технікою, засобами зв`язку;
· вивчення законодавчих і нормативних актів з актуальних питань політичного, економічного та соціального розвитку держави й суспільства;
· удосконалення навичок володіння державною та іноземними мовами;
· підвищення етико-психологічного та культурного рівня працівників митних органів тощо.
Структура навчання особового складу Чернігівської митниці
без відриву від роботи передбачає можливість організації:
· тематичного планового навчання в структурних підрозділах;
· навчання працівників, уперше прийнятих на державну службу в митних органах (далі - уперше прийняті працівники);