Аналіз системи професійного розвитку фахівців Чернігівської митниці
У кадровому резерві на 2008 рік перебувало 24 особи на посади, що відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби та 124 співробітники на посади номенклатури начальника митниці. Протягом звітного періоду до кадрового резерву додаткову було зараховано 4 особи та 1 особа виключена з резерву (в зв`язку зі звільненням).
Відбір кандидатів для зарахування до кадрового резерву на керівні посади в митній службі України здійснюється за такими критеріями:
– вік;
– стаж роботи:
o у митних органах;
o на державній службі;
o за фахом;
– професійна підготовка:
o освітній, освітньо-кваліфікаційний рівень і напрям підготовки;
o навчання у вищих навчальних закладах;
o результати підвищення кваліфікації;
o результати щомісячних заліків та підсумкового контролю в системі навчання без відриву від роботи;
– ділові й особисті якості, необхідні для здійснення управлінської діяльності;
– результати роботи на займаній посаді;
– рекомендації атестаційних і конкурсних комісій;
– результати стажування.
Під час відбору кандидата до кадрового резерву митної служби України заповнюється картка кандидата (Додаток В), яка заповнюється тільки при первинному зарахуванні до кадрового резерву.
З метою вдосконалення роботи з кадрами, керівниками підрозділів митниці переглядаються списки кадрового резерву, доцільність перебування працівників підрозділів у резерві та надані пропозиції щодо осіб для зарахування до кадрового резерву за номенклатурою посад начальника митниці [54].
В митниці налагоджена робота конкурсної комісії, засідання якої проводяться регулярно, де поряд з питаннями проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, розглядаються питання роботи з кадровим резервом, вносяться пропозиції керівництву щодо призначення на вищі посади співробітників [54].
Дії, які здійснює посадова особа з метою реалізації плану службової кар’єри, визначаються як розвиток професійної кар’єри. З одного боку - це професійний розвиток посадової особи, тобто набуття нею потрібної для обіймання бажаної посади кваліфікації через професійне навчання, стажування, підвищення кваліфікації, а з іншого - послідовне обіймання посад, досвід роботи на яких потрібен для подальшого просування по службі.
Засобами реалізації плану розвитку службової кар’єри є:
· успішне виконання посадових обов’язків;
· професійний та індивідуальний розвиток;
· помітний внесок у діяльність підрозділу, митного органу (підготовка проектів наказів, рекомендацій, інших документів);
· ефективна взаємодія з керівником та кадровим підрозділом.
Оцінка виконання плану проводиться під час щорічного оцінювання, розгляду питання зарахування до кадрового резерву як посадовою особою, так і керівником. Результатом оцінювання є коригування плану розвитку кар’єри [14].
Розвиток службової кар’єри посадових осіб є необхідною складовою ефективної діяльності митного органу. Дбаючи про професійний розвиток своїх працівників, керівництво митного органу здійснює загальне керівництво і контроль професійного кар’єрного росту посадових осіб митної служби, формує сприятливий морально-психологічний клімат у колективі, підвищує мотивацію працівників до праці.
Безпосередньо питаннями організації роботи з особовим складом митного органу займається структурним підрозділом митного органу - відділ (сектор) по роботі з особовим складом.
З метою підготовки висококваліфікованих державних службовців, для виконання ними своїх професійних обов’язків, а також для організації професійного навчання особового складу митниці, постійного вдосконалення роботи та своєчасного вивчення керівних нормативних документів створено навчально-методичну раду Чернігівської митниці - постійно діючий консультативно-дорадчий орган митниці [57].
Організаційно-методичне та інформаційне забезпечення професійного навчання особового складу без відриву від роботи здійснює навчально-методичний кабінет.