Аналіз системи професійного розвитку фахівців Чернігівської митниці
· навчання працівників, зарахованих до кадрового резерву на керівні посади;
· стажування працівників;
· систематичного самостійного навчання (самоосвіти);
· практики для курсантів (студентів), слухачів, які навчаються за направленнями митних органів;
· проведення конкурсів професійної майстерності.
Навчання проводиться у формі лекцій, семінарів, «круглих столів», практичних занять з розгляду конкретних ситуацій, складання службової документації тощо.
При виборі тем для навчального плану враховується їх актуальність, а також кваліфікація, специфіка виконуваної роботи, стаж роботи, категорії посад працівників митних органів.
Розглянувши навчально-тематичні плани професійного навчання без відриву від виробництва особового складу Чернігівської митниці (2007-2008 роки) можна зробити наступні висновки:
· в основному увага приділялася вивченню нормативно-правових актів, зокрема, Постанов КМУ, наказів Держмитслужби, Кодексів України;
· систематично вивчалися програмно-інформаційний комплект «Кадри» та система автоматизованої роботи з персоналом «Досьє»;
· не приділялася увага вивченню спеціальної літератури, мовному удосконаленню, розвитку комунікативних навичок.
Поточний контроль знань (у тому числі проведення щомісячних заліків) здійснюється згідно з навчально-тематичним планом з урахуванням вивчення нововведених нормативних та інструктивних матеріалів, мети й тривалості навчання, обсягу вивченого матеріалу.
Підсумковий контроль знань слухачів проводиться в кінці кожного періоду навчання з метою оцінки результатів навчання. Для прийняття заліків у митниці створюються іспитові комісії. Склад іспитових комісій затверджується наказом митного органу.
Результати тематичного планового навчання особового складу аналізуються керівництвом митного органу, порівнюються з результатами службової діяльності кожного працівника та враховуються при проведенні щорічної оцінки виконання посадовими особами покладених на них обов`язків і завдань, при розгляді питань висування на вищу посаду або зарахування до кадрового резерву, а також заохочень, стягнень, застосування заходів дисциплінарного впливу, при подальшій організації професійного навчання в структурних підрозділах.
Для проведення професійного навчання без відриву від роботи з урахуванням умов та специфіки діяльності структурних підрозділів, та на виконання наказу начальника Чернігівської митниці від 23.06.2008 року №270-К «Про організацію ІІ періоду професійного навчання працівників митниці у 2008 навчальному році» в митниці було сформовано 30 навчальних груп.
Призначені керівники груп, визначені місця проведення занять. На навчання виділялось не менше 8 годин на місяць. Складено і затверджено графік проведення занять з урахуванням днів проведення занять і осіб, відповідальних за відвідування занять.
Керівники навчальних груп визначили обсяг і зміст навчального матеріалу, та кандидатури викладачів за кожним напрямком навчання (вогнева підготовка, спеціальна фізична підготовка, медична підготовка), склали навчально-тематичні плани і розклад занять, на підставі Примірного навчально-тематичного плану проведення спеціальної підготовки.
Керівництво Чернігівської митниці, відділ по роботі з особовим складом постійно здійснюють контроль за станом професійної підготовки працівників митниці за допомогою таких заходів:
· підготовка реферати з найбільш проблемних питань з митної справи;
· складання заліку з виставленням оцінки (тестування, круглі столи; співбесіди);
· перевірка журналів обліку професійної підготовки в навчальних групах.
За підсумками здачі заліків у ІІ півріччі 2008 року незадовільних оцінок немає, що загалом свідчить про достатній рівень знань працівників митниці та вимогливості до проведення занять керівного складу Чернігівської митниці.
Результати здачі заліків узагальнюються і вивчаються керівництвом митниці, навчально-методичною радою та відділом по роботі з особовим складом. За результатами аналізу робляться відповідні висновки, що знаходить своє відображення у подальшому вдосконаленні системи професійної підготовки без відриву від роботи та покращенні професійного рівня особового складу митниці. Результати навчання враховуються при формуванні кадрового резерву на рік.