Розробка організаційних заходів щодо удосконалення системи професійного розвитку посадових осіб митного органу
До організаційних заходів удосконалення системи професійного розвитку посадових осіб митного органу можна віднести наступні:
· визначення обов’язкового терміну, який зобов’язаний відпрацювати працівник, навчання котрого здійснювалося за державні кошти;
· забезпечення ефективного використання набутих у ході професійної підготовки професійних компетенцій;
· налагодження системи внутрішньої комунікації - обміну інформації на різних рівнях: вертикальному, горизонтальному;
· організація зворотного зв'язку від керівника, колег і підлеглих після завершення кожної важливої справи;
· формування вміння організовувати свою самостійну роботу: вміти самостійно шукати потрібну інформацію, критично її сприймати і застосовувати в роботі;
· підтримка сприятливого психологічного клімату у колективі;
· сприяння активній професійній взаємодії;
· удосконалення методики організації та проведення атестації та створення системи сертифікації персоналу, відповідно до міжнародних стандартів.
Висновки та пропозиції
За результатами дослідження системи професійного розвитку доведено, що наявність висококваліфікованих фахівців є одним з найважливіших факторів ефективності діяльності будь-якого органу. Дедалі більшого значення набувають такі показники, як професіоналізм, компетентність, здатність до отримання знань упродовж життя, рівень культури тощо. Вся організаційно-управлінська діяльність спрямована на професійний розвиток персоналу, активізацію усіх внутрішніх ресурсів працівників і їх максимально ефективне використання.
На основі аналізу наукової і навчальної літератури виявлено різні підходи до визначення поняття «розвиток персоналу». Розвиток персоналу поділяється на загальний і професійний.
Об'єктом уваги кадрової служби є професійний розвиток персоналу.
Професійний розвиток можна вибудовувати вертикально, в такому випадку прийнято говорити про вузьку спеціалізацію, або горизонтально, мається на увазі засвоєння суміжних функцій чи навіть спеціальностей, в будь-якому випадку мова йде про широку спеціалізацію.
Механізмом професійного розвитку посадових осіб митного органу є узгоджена сукупність засобів і методів, що забезпечують якісні зміни професійного потенціалу особі й адекватних способів його реалізації як на користь людини, так і державної митної служби.
У ході дослідження виявлено, що основним напрямом професійного розвитку є професійне навчання та розвиток службової (посадової) кар’єри. Професійний розвиток персоналу є необхідною й достатньою підставою для посадових переміщень, посадового руху персоналу. Якісні зміни в професійному розвитку персоналу виражаються у зміні статусу особи в організації та кар’єрному зростанні.
У роботі доведено, що при будь-яких реформаціях державних органів влади необхідно враховувати потреби професійного розвитку службовців, що визначаються наступними обставинами:
· професіоналізм, професіоналізація;
· структура мотивації посадових осіб;
· часові обмеження циклу активного професійного життя спеціалістів та постійною потребою організації забезпечувати свій розвиток.
У роботі виявлено завдання, які постають перед управлінням з питань безперервного професійного розвитку, а саме:
· забезпечення відповідного професійного рівня робітників вимогам робочого місця, посади;
· створення умов для мобільності працівників як передумови раціональної їх зайнятості і використання;
· сприяння просуванню працівників як у професійній, так і в службовій кар'єрі.
У результаті аналізу нормативно-правових документів виявлено, що одним із важливих завдань держави є забезпечення дієвої щорічної оцінки, результативної атестації державних службовців, що ототожнюється з постійним виваженим та продуманим процесом оцінювання.