Розробка організаційних заходів щодо удосконалення системи професійного розвитку посадових осіб митного органу
На основі вивчення наукових праць уточено поняття «професійний розвиток персоналу» та «система професійного розвитку».
Професійний розвиток персоналу - це безперервний комплексний процес, спрямований на підвищення компетентності працівників, який включає: адаптацію, планування кар’єри, професійне навчання, ротацію кадрів. Адаптація включає в себе наставництво, консультацію, інструктаж. Професійне навчання має два види: професійну підготовку та післядипломну освіту, яка включає:
· перепідготовку;
· спеціалізацію;
· стажування;
· розширення профілю (підвищення кваліфікації).
Різновидами підвищення кваліфікації є навчання без відриву від роботи, самоосвіта.
Під системою професійного розвитку розуміємо сукупність правових основ, процесів, принципів, методів, технологій, процедур, які забезпечують зміну професійних якостей персоналу та структуру його досвіду.
Аналізуючи систему професійного розвитку фахівців Чернігівської митниці, виявлено особливості професійного розвитку посадових осіб органів митної служби:
· тісний взаємозв’язок професійного розвитку посадових осіб митного органу та їх навчання;
· відбір кадрів в органах митної служби як важливий фактор професіоналізму;
· розвиток службової кар’єри посадових осіб митниці - складова ефективної діяльності;
· включення оцінки та атестації посадових осіб до системи організації роботи з кадрами;
· ротація кадрів як ефективний засіб формування дієвого кадрового резерву;
· наставництво - вагома складова професійного розвитку особового складу митного органу та однією із форм підвищення професійної майстерності кадрів.
Тісний взаємозв’язок професійного розвитку посадових осіб митного органу та їх навчання.
Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців митної служби забезпечує:
· підготовку наукових та науково-педагогічних кадрів;
· підготовку фахівців митної справи з вищою освітою;
· перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій;
· стажування молодих спеціалістів, новоприйнятих працівників, кадрового резерву;
· самостійне навчання посадових осіб митної служби України.
Пріоритетним напрямом підвищення кваліфікації посадових осіб митних органів є навчання безпосередньо на робочому місці, яким охоплюється весь особовий склад митних органів України.
Відбір кадрів в органах митної служби як важливий фактор професіоналізму. Він здійснюється через конкурсний відбір, переведення з інших митних органів, стажування, добір з кадрового резерву, з числа випускників навчальних закладів.
Щороку Держмитслужба аналізує якісний склад митних органів, вивчаються потреби у фахівцях на поточний рік і на перспективу (5 років).
Розвиток службової кар’єри посадових осіб митниці - складова ефективної діяльності.
З одного боку - це набуття посадовою особою потрібної для обіймання бажаної посади кваліфікації через професійне навчання, стажування, підвищення кваліфікації, а з іншого - послідовне обіймання посад, досвід роботи на яких потрібен для подальшого просування по службі.
Включення оцінки та атестації посадових осіб до системи організації роботи з кадрами.
Рівень професійної підготовки визначається через кількісно-якісні показники, що дає можливість визначити не яку керівну посаду в митній службі України доцільно зарахувати кандидата.
Під час підведення підсумків роботи митного органу за попередній рік проводиться щорічна оцінка виконання підлеглими посадовими особами митниці покладених на них обов’язків і завдань за підсумками роботи у попередньому році. Результати щорічної оцінки враховуються під час проведення періодичної атестації посадових осіб митної служби, розгляду питань просування посадової особи по службі, вирішення питань щодо продовження терміну перебування на державній службі, формування кадрового резерву та інших питань проходження служби в митних органах. Атестація проводиться з метою найбільш раціонального використання спеціалістів, підвищення ефективності їх праці та відповідальності за доручену справу.