Розробка організаційних заходів щодо удосконалення системи професійного розвитку посадових осіб митного органу
Ротація кадрів базується на принципах законності, демократизму та соціальної справедливості, професіоналізму і компетентності, відкритості та прозорості, соціальної захищеності, добровільності, оптимального поєднання інтересів митного органу та посадової особи митної служби.
Наставництво в митних органах України здійснюється за такими формами: індивідуальне, колективне, колективно-індивідуальне. З метою подальшого розвитку наставництва, посилення ролі керівників митних органів, наставників у процесі формування кадрового потенціалу митної служби України проводиться індивідуально-виховна робота.
В митній службі України під час наставництва найбільша увага приділяється функціональним обов’язкам та дисципліні.
У магістерській роботі визначено, що система професійного розвитку посадових осіб митного органу може успішно розвиватися тільки при постійно та якісно зростаючій потребі в наслідках їх діяльності. Основними умовами і факторами вдосконалення професійного розвитку посадових осіб митних органів є:
розвиток системи заохочень (подяки з занесенням до трудової книжки, грамоти, відзнаки, грошові винагороди, цінні подарунки, дострокове присвоєння спец звань, зняття дисциплінарних стягнень тощо);
забезпечення системності та послідовності професійного зростання;
успішне проходження атестації, участі в конкурсах;
реалізація потреби у професійному і кваліфікаційному розвитку;
підвищення ефективності, якості та умов праці;
удосконалення управлінських процесів.
До основних напрямів удосконалення професійної підготовки фахівців митних органів пропонуємо віднести:
· застосування компетентнісного підходу в системі професійного навчання;
· удосконалення змісту і методів професійного навчання, відповідно до сучасних вимог митної служби та з урахуванням особливостей проходження служби в митних органах;
· кадрове забезпечення викладацького складу;
· урізноманітнення форм організації навчання.
У роботі обґрунтовано, що об’єктивна оцінка професійного рівня посадових осіб митних органів створює реальну перспективу для підвищення їх кваліфікації, розвитку особистості та слугує постійному професійному зростанню. Визначено, що система оцінки професійного рівня посадових осіб митних органів потребує удосконалення. Для цього пропонуємо уточнити та урізноманітнити критерії оцінювання, впроваджувати «360 градусне» оцінювання, застосовувати рейтингове оцінювання, запровадити систему моніторингу професійного рівня.
З огляду на зазначене можна зробити узагальнюючий висновок, що професійному розвитку персоналу сприятиме модернізація системи професійного навчання кадрів митної служби України, удосконалення роботи з персоналом, розвиток наставництва та виважена кадрова політика.
За результатами дослідження пропонуємо наступні організаційні заходи щодо удосконалення системи професійного розвитку посадових осіб митної служби:
· сприяти належному ресурсному забезпеченню;
· визначити обов’язковий термін, який зобов’язаний відпрацювати працівник, навчання котрого здійснювалося за державні кошти (для спеціалістів - 3 роки, для керівного складу - 5-10 років);
· розробити більш відкриту процедуру оцінювання персоналу;
· забезпечити ефективне використання набутих у ході професійної підготовки компетенцій;
· налагодити систему внутрішньої комунікації - обміну інформації на вертикальному та горизонтальному рівнях;
· організувати зворотній зв'язок між керівником, колегами і підлеглими після завершення кожної важливої справи;
· формувати вміння організовувати свою самостійну роботу: самостійно шукати потрібну інформацію, критично її сприймати і застосовувати в роботі;
· підтримувати сприятливого психологічного клімату у колективі;
· сприяти активній професійній взаємодії;