Поняття операціної системи та основні теоретичні підходи до її визначення
Велика кількість існуючих бізнес-лідерів вважають, що основна мета будь-якої справи - це забезпечення фінансових переваг для її учасників. Такий підхід може призвести до надмірної орієнтації на вартість і прибутки, нехтуючи довгостроковою перспективою. Проте кожна організація повинна мати за мету не лише прибуток, а й задоволення потреб споживачів, яке є, перш за все, умовою отримання прибутку. Якщо підприємець фокусується лише на прибутку він може втрати споживача, і тоді отримання прибутку стане само по собі неможливим.
Науковець Марк Д. Ханна наголошує на тому, що для задоволення споживача необхідно розробити систему виробництва товару (послуги), запровадити систему вимірювання ефективності даної системи та налагодити і ефективно використовувати звовротній зв’язок зі споживачем. Це, у свою чергу передбачає налагодження на підприємстві високоефективного операційного менеджента із застосуванням передових концепцій і технологій.
Операційний менеджмент - одна з підсистем менеджменту, що притаманна кожній організації незалежно від виду діяльності і форми власності. Тому що, якою б не була організація - чи то комерційною, чи то некомерційною, в основу її діяльності покладено певну місію, тобто бажаний результат, заради якого організція створюється і функціонує[] .
Традиційно операційний менеджмент визначається як функція бізнесу, що відповідає за управлінням «процесом траносформації», який організація використовує для перетворення вихдіних ресурсів на готову продукцію (рис.1.1.1.).
Рис.1.1.1 Трансформаційна система операційного менеджменту
Проте даний підхід щодо визначення операційного менеджменту дозволяє представити лише технічний бік справи, тоді як вищезазначені системи вимірювання ефективності та оцінки зворотнього зв’язку не враховуються. Тому наразі актуальним є (особливо для торговельних організацій) впровадження операційних систем, менеджмент яких орієнтований на задоволення потреб споживача. Але щоб зрозуміти, за рахунок чого досягається відповідний рівень операційного менеджменту, потрібно розкрити суть поняття «операційна система».
О.М. Сумець визначає операційну систему як частину цілої системи будь-якого підприємства, що відособлюється внаслідок суспільного поділу праці та має здатність самостійно або у взаємодії з іншими анаологічними системами задовольняти певні потреби і запити потенційних споживачів за допомогою створення товарів або послуг. Таким чином, виникнення тієї чи іншої операційної системи зумовлюється наявним на ринку попитом на продукцію.
П.І. Белінський визначає «систему» в широкому сенсі як сукупність елементів, що взаємопов’язані між собою певними загальними законами, правилами й описуються єдиними алгоритмами. Тоді, як поняття "операційна система" випливає з концепції системного підходу в управлінні організацією, що розглядає організацію як відкриту систему, яка спроможна перетворювати «вхідні» зв’язки з зовнішнього середовища (це може бути праця, сировина тощо) на «вихідні» (продукція, послуги) [].