Оцінка стану та тенденцій розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів
Таким чином, сьогодні вітчизняний ринок упаковки для харчових продуктів у цілому регулюється двома основними факторами: безпекою й економічністю, що відповідно закріплено на рівні національного законодавства. Причому ключова цінність для кожного товарного ринку визначається в першу чергу рівнем добробуту та специфікою галузі, для якої вона призначена.
Враховуючи різноманітність тари та упаковки охарактеризуємо цінові сегменти протягом 2007-2009 років. (рис. 2.1), скориставшись секторними діаграмами.
р 2008 р 2009 р
Рис. 2.1. Цінові сегменти упаковки протягом 2007-2009 років
Таким чином, в останні роки попит на дешеву упаковку стрімко зростав, а на упаковку за високою ціною майже зафіксувався, що вказує на бажання підприємців економити, однак кількість самих підприємців, які працюють з упаковкою, стрімко зростає, адже це логістичні компанії, компанії посередники, оптові клієнти тощо, котрим необхідно одержати продукцію у привабливому та не зіпсованому стані.
Враховуючи те, що протягом 2007-2009 років відбувалося коливання попиту на упаковку за критерієм ціни, розглянемо графічно відхилення протягом цього ж періоду (рис 2.2).
Рис. 2.2 Зміна сегментів упаковки в Україні за критерієм ціни протягом 2007-2009 рр. (%)
Як проілюстровано діаграмою на рис 2.2, за критерієм ціни на ринку упакування в Україні майже протягом всього періоду дослідження чітко відмічалась тенденція зростання попиту та задоволення його за низькою ціною, де частка зросла від 42% у 2007 році до 49% у 2009році.
Ринок консервної склотари можна розділити на три підсегменти: «преміум», середній і дешевий. У сегменті «преміум» працює тільки одне підприємство: «Консюмерс-Скло-Зоря» - завод, якому немає рівних за технологіями не тільки в Україні. Однак основна його спрямованість - пляшка, банка для консервування займають невелику частку виробництва, а в цілому по Україні цей показник взагалі мізерний. Клієнтами «Зорі» є ТМ «Ніжин», ТМ «Чумак» - національні бренди, що виробляють дорогу консервацію і мають можливість платити за ексклюзивну скляну тару високої якості великі гроші. Дешевий сегмент представлений двома виробниками: рогачинським та артемівським заводами склотари. Якість їх продукції досить низька, ціна, відповідно, теж. У цих підприємств все ще велика частка у виробництві припадає на склобанки з горловиною СКО. Сьогодні в таку тару пакується продукція дрібних регіональних консервних заводів зі старим обладнанням і дешевою продукцією. Заводи, які працюють у середньому ціновому сегменті, в порядку зайнятих на ринку позицій розташовані таким чином: київський склотарний завод, бучацький склотарний завод, херсонський склотарний завод, пісковський склотарний завод, житомирський склотарний завод. Тара цього сегменту достатньо якісна і має доступну ціну. Заводи виробляють як стандартну тару, розраховану на будь-якого споживача, так і ексклюзивну - під конкретного замовника. Наприклад, у портфелі ексклюзивів київського склотарного заводу значаться українські ТМ «Верес», «Арго», «Руна», «Майстер Апетит» і багато інших, а також кілька великих російських консервних брендів» [2,4,6].