Оцінка стану та тенденцій розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів
Завдяки підтримці уряду Франції та посольства цієї країни в Україні в цьому році на виставці «Пак Експо» працював колективний стенд французьких компаній. Крім того, ряд цих компаній, а саме Bassompierre Scientax (обладнання для виготовлення термоформованої упаковки), Latinpack (пакувальні машини, обладнання для зважування та фасування), Massilly Holding (металева упаковка), Newtec Packaging (системи пакування та дистрибуції), Saverglass Sas (скляна упаковка), Sidel (обладнання для виготовлення упаковки) виявили бажання зустрітися з фахівцями Клубу пакувальників.
Доволі скромно порівняно з розвиненими країнами використовується алюмінієва банка під пиво то охолоджувальні напої (у неї розливають напої лише два пив безалкогольні заводи - «Оболонь» і «Славутич»), проте пивна промисловість є великим споживачем 50-літрових КЕГів.
Водночас металева аерозольна упаковка для українського виробника - поки що екзотика. Інший сектор металевої упаковки - кришки - сильно залежний від розвитку сегменту склотари.
Оскільки більшість продукції переробної промисловості розливається в традиційні банки, то й найбільший обсяг українського ринку зосереджений у виробників традиційних кришок СКО - приблизно на кількість 800 - 100 млн умовних банок. Кришок «твіст-оф» продається удесятеро менше (на 75-80 млн. ум. банок), однак кількість їх з року в рік зростає на 10-15%, та й конкуренція на цьому ринку доволі відчутна.
В цілому ж ринок паперової упаковки вже сформувався за рахунок продуктів, що традиційно її використовують. Серед нових споживачів цієї продукції - хіба що ресторани швидкого харчування. Домінують на ринку паперових мішків і пакетів торгові підрозділи і дилери фірм-виробників, переважно іноземних (Росія, Фінляндія).
Цінова ситуація в цьому сегменті ринку упаковки сприятлива для покупців. Подібна продукція за останні пів року попри інфляцію здешевшала на 2-7%, а націнка знизилася настільки, що багато посередників перейшли на інший товар. Натомість ринок картонної тари швидко розвивається. Торік в Україні за даними ДАХК «Укрпапірпром», вироблено 195,7 млн. кв. м картонних ящиків. 2010 року Жидачівський ЦПК, другий у країні виробник тарного картону (перший - Рубіжнянський картонно-тарний комбінат) планує збільшити його випуск ще на 16,7%.
Попит на картонну тару зростає так швидко завдяки ширшому застосуванню для упаковки дрібних партій товару. Зокрема повністю перейшли з поліетиленового ящика на картонний виробники вин і великою мірою - виробники горілки.
В Україні з’явилося близько сотні невеликих виробництв полімерної (зокрема пакувальної) плівки. Інтенсивно розвиваються й потужні виробництва. Так, у травні 2009 року концерн «Стирол» запустив дві лінії з виробництва термозсідної і надміцної (4-шарової) пакувальної плівки.
Саме завдяки полімерній плівці пакувальники освоїли таку цілину, як розфасовка сипких товарів (крупи, цукор, макарони) для роздрібного покупця (зазвичай - по 1 кг). Тепер розфасовуються майже всі обсяги цих продуктів, а відтак зростання попиту на полімерну плівку вже не буде таким бурхливим.
У цілому полімерні матеріали чітко поділяються на тару й упаковку. Для упаковки використовують поліпропіленову плівку, стретч-плівку (з поліетилену або ПВХ), поліетилен (термозсідна плівка) і вже згаданий орієнтований полістирол, а також новинку на українському ринку - освітлений поліпропілен, з якого виготовляють, зокрема, прозорі стаканчики.