Оцінка стану та тенденцій розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів
Застосування нових технологій дозволяє сьогодні випускати так звану полегшену тару, що особливо актуально у зв'язку з постійно зростаючими цінами на енергоносії. На думку експертів, виробництво полегшеного скла - питання не тільки прибутку, але і збереження позицій на ринку. По-друге, ринки-споживачі склотари поступово наближаються до насичення, тому процеси злиття і поглинання будуть відбуватися все інтенсивніше. А це означає, що концентрація капіталу поступово витіснить з ринку дрібних виробників, які не зможуть зміцнитися в спеціалізованій ніші.
В упаковці полімери витісняють «класичні» матеріали - папір, картон, скло, метал та інші. Тут знаходять своє застосування п’ять основних полімерів - поліетилен, поліпропілен, полістирол, полівінілхлорид та поліетилентерефталат. Головною перевагою поліетиленової упаковки (HDPE) для виробників і споживачів є те, що вона, по-перше на 20-40% дешевше скляної тари, і по-друге, дозволяє істотно скоротити витрати при транспортуванні.
Недарма найвищий попит на майонез, молоко і кисломолочні продукти саме в поліетиленових «подушечках». Багато виробників освоюють фасування майонезу в дой-паки (стоячі поліетиленові пакетики); незначна частина продукції випускається у пластикових стаканчиках. Адже пакети з поліетиленових багатошарових плівок є на сьогоднішній день найбільш економічними, дешевими і зручними упаковками. Така будова забезпечує гарний захист від УФ світла, кисню та інших газів, які так потрібні для асептичної упаковки молочних продуктів.
В даний час 16% всього обсягу фасованих рідких молочних продуктів розливається у пластикові пляшки (як правило з поліетилену та поліпропілену). А якщо пляшка пофарбована у білий колір, то у вартість пляшки входить концентрат для фарбування.
У національному виробництві пластмас понад 30% вироблених пластмас призначається на пакування. Тенденції до захисту навколишнього середовища стримують використання плівок і стимулюють розповсюдження пакування з поновлювальних матеріалів (папір, картон). Набувають популярності речовини, які розкладають живими організмами. Ці матеріали являють собою пластичні маси з домішкою крохмалю, які після використання піддаються природному перетворенню на безпечні для середовища елементи.
Для пакування із застосуванням допоміжних засобів (піддонів, підложок тощо) використовують прозору стретч-плівку. Так пакують свіжі салати, капусту та ще деякі овочі. На стретч-плівку можна нанести додаткову супроводжувальну інформацію.
Виробники активно шукають шляхи скорочення своїх витрат у галузі використання упаковки продукції.
У боротьбі за лідерство починається переоцінка цінностей на рівні «продавець-покупець» і на одне з перших місць виходить упаковка, як потужний інструмент впливу на споживача.
Краса упаковки та її незвичність вже не дивують споживача, особливо, якщо дизайн і форма упаковки свідчать про низьку функціональності. Ніхто не стане купувати упаковку, яку важко тримати в руках, покласти в сумку, зберігати в холодильнику[4].
Проте саме пакування для споживачів є одним з найважливіших чинників під час вибору того чи іншого товару. У супермаркеті, де товарів і так багато, саме пакування товару приваблює погляд покупця. Зробити вибір допомагають також етикетки, які містяться на упаковці. Вони можуть багато чого розповісти про овочі або фрукти.