Оцінка стану та тенденцій розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів
Тару випускають з ПЕТу (пляшки для безалкогольних напоїв), полістиролу (стаканчики і коробочки для йогуртів, сметани, м’яких маргаринів тощо) і поліетилену (ящики, видувні флакони і банки).
Найпоширеніший вид полімерної упаковки - поліпропілен, в який пакують практично всі обсяги сипких харчових продуктів. З поліпропілену виробляють плівку для невеликих пакетів, а також мішки. Водночас найшвидшими темпами розвивається ринок стретч-плівки, в яку загортають і пакують покупки в супермаркетах та інших роздрібних торгових точках.
Бурхливий розвиток переживає й виробництво полімерної тари. У 2008 році суттєво зросло виробництво поліетиленової видувної тари (флаконів, банок, каністр, бочок) завдяки розвитку вітчизняної індустрії побутової хімії, косметики, засобів захисту рослин, лаків і фарб.
Завойовує прихильність виробників тара зі спіненого полістиролу. Наприклад, 2009 року монопольний вітчизняний виробник полістиролу, з якого виготовляють не лише тару, а й різноманітні пластмасові вироби - концерн «Стирол», - збільшив поставки цього полімеру на український ринок втричі (з 9,5 до 28,4 тис. т).
Традиційно велику частку пакувальних матеріалів у виробництві соків становить картон (87%), який, за прогнозами аналітиків, у найближчій перспективі домінуватиме на ринку СНН. 2009 рік продемонстрував лояльність споживачів до упаковок місткістю 0,5 л (ТМ «Соки Біола» і «Садочок») - частка продажу соків у таких порціях зросла з 1% (2003 року) до 6%. Однією з тенденцій ринку СНН 2009 також стало виведення упаковок великих, сімейних, об’ємів (1,5-2 л).
Водночас може збільшитися частка ПЕТ-пляшок (4,6% ринку упаковки), оскільки ними повною мірою скористався новий гравець - ЗАТ «Ерлан» (ТМ «Соки Біола»), який прийшов на ринок влітку 2009 року і за півроку відвоював 43% нижчого за середній цінового сегменту ринку. Утім, пакувальний чинник навряд чи є визначальним в успіху ТМ «Соки Біола».
Отже, в сучасних умовах спостерігається тенденція до здешевлення упаковки та накладання на неї додаткових маркетингових функцій.
Надалі дослідження буде здійснюватися на мікрорівні, тобто перейдемо до аналізу діяльності ПП «Паксервіс», яке можна вважати традиційним представником галузі.