Реалізація стратегії підприємства: основні завдання та етапи
Завдання стадії реалізації стратегії підприємства.
Основне завдання стадії реалізації стратегії полягає в тому, щоб створити необхідні передумови для успішного виконання стратегії. Таким чином, реалізації стратегії - це проведення стратегічних змін у підприємстві, що призводить її в такий стан, в якому підприємство буде готове до проведення стратегії в життя.
Виконання стратегії спрямоване на вирішення трьох завдань. По-перше, це встановлення пріоритетності серед адміністративних задач з тим, щоб їх відносна значимість відповідати тій стратегії, яку реалізовуватиме підприємство. Це стосується в першу чергу таких задач, як розподіл ресурсів, встановлення організаційних відносин, створення допоміжних систем і т. п. По-друге, це встановлення відповідності між вибраної стратегії і процесом всередині підприємства, з тим щоб зорієнтувати діяльність підприємства на здійснення вибраної стратегії. Відповідність має бути досягнуто за такими характеристиками підприємства, як її структура, система мотивування і стимулювання, норми і правила поведінки, колективні переконання, цінності і вірування, кваліфікація працівників і менеджерів і т. п. По-третє, це вибір і приведення у відповідність зі стратегією, яка здійснюється стилю лідерства і підходу до управління підприємством. Всі три завдання вирішуються за допомогою зміни, що фактично є серцевиною виконання стратегії. Саме з цього зміна, яка проводиться в процесі виконання стратегії, називається стратегічною зміною.
Етапи реалізації стратегії. Функції вищого керівництва
У процесі реалізації стратегії кожний рівень керівництва вирішує свої визначені завдання і здійснює закріплені за ним функції. Вирішальна роль належить вищому керівництву. Ця діяльність на стадії реалізації стратегії може бути представлена у вигляді п’яти послідовних етапів.
Перший етап - поглиблене вивчення стану середовища, цілей і розроблених стратегій. На даному етапі вирішуються такі основні завдання:
Остаточне з'ясування сутності визначених цілей, вироблених стратегій, їх коректності та відповідності один одному, а також стан середовища;
Більш широке доведення ідей стратегій і змісту цілей до співробітників підприємства з метою підготовки основи для поглибленого залучення співробітників у процес реалізації стратегії.
Другий етап полягає в тому, що вище керівництво повинне прийняти рішення по ефективне використання наявних у підприємства ресурсів. На цьому етапі проводиться оцінка ресурсів, приймаються рішення по їхньому розподілу, а також щодо створення умов для зацікавленого залучення співробітників у процес реалізації стратегій.
На третьому етапі вище керівництво приймає рішення з приводу організаційної структури. З'ясовується відповідність наявної організаційної структури прийнятим до реалізації стратегіям і, якщо це необхідно, вносяться відповідні зміни в організаційну структуру підприємства.
Четвертий етап складається в проведенні необхідних змін у підприємстві, без яких неможливо приступити до реалізації стратегії. Проблема зміни виключно тонка, складна і болюча. Зміни не можуть бути проведені без урахування об'єктивних чинників, які задають умови і можливості проведення таких змін. Часто потрібно декілька років для того, щоб провести серйозну зміну в підприємстві.
При опрацюванні питання змін дуже важливо не тільки концентрувати увагу на тому, для чого робляться зміни, до чого вони повинні привести, що і як слід змінити, але також і на те, як зміни будуть сприйняті, які сили і в якій формі будуть їм опиратися, який повинен бути обраний стиль проведення змін і якими методами вони повинні здійснюватися.
Для того щоб успішно провести зміни, вище керівництво повинне незалежно від типу, сутності і змісту змін:
Скласти сценарій можливого опору змінам;