Реалізація стратегії підприємства: основні завдання та етапи
Провести дії з метою ослаблення прагнення до опору змінам;
Усунути або зменшити до мінімуму реальний опір;
Закріпити проведені зміни.
П'ятий етап участі вищого керівництва в реалізації стратегії полягає в тому, що воно проводить перегляд плану здійснення стратегії в тому випадку, якщо цього наполегливо вимагають знову виникаючі обставини. Стратегічний план не догма, і, природно, він може і повинен при певних обставинах піддаватися модифікації.
Стратегічні зміни в підприємстві.
Основні типи змін.
Проведення змін в підприємстві призводить до того, що в ній створюються умови, необхідні для здійснення вибраної стратегії. Зміни не є самоціллю. Необхідність і ступінь змін залежать від того, на скільки підприємство готове до ефективного здійснення стратегії. Бувають ситуації, коли фактично не потрібне проведення зраді ¬ ний, бувають же ситуації, коли виконання стратегії припускає проведення дуже глибоких перетворень. Залежно від стану задають необхідність і ступінь зміни основних факторів, від стану галузі, підприємства, кухарі і ринку можна виділити п'ять достатньо стійких і відмінних певний довершеністю типів змін.
Перебудова підприємства припускає фундаментальні зміни підприємства, які зачіпають її місію та організаційну культуру. Даний тип зміни може проводитися тоді, коли підприємство змінює свої галузь, і, відповідно, змінюється її товар і місце на ринку. У випадку перебудови підприємства виникають найбільші труднощі з виконанням стратегії. Дуже серйозної уваги заслуговує робота по створенню цієї організаційної культури. Дуже великі зміни відбуваються в технологічній області, а також у сфері трудових ресурсів.
Радикальне перетворення підприємства проводитися на стадії виконання стратегії в тому випадку, якщо підприємство не змінює галузі, але при цьому в ній відбуваються радикальні зміни, викликані, наприклад, її злиттям з аналогічним підприємством. У цьому випадку злиття різних культур, поява нових товарів і нових ринків вимагає сильних внутрішньо організаційних змін, що особливо стосуються організаційної структури.
Помірне перетворення здійснюється в тому випадку, коли підприємство виходить з новим товаром на ринок і намагається отримати для нього покупців. У цьому випадку зміни зачіпають виробничий процес, а також маркетинг, особливо в тій її частині, яка зв’язана з залученням уваги до нового товару.
Звичайні зміни пов'язані з проведенням перетворень в маркетинговій сфері з метою підтримки інтересу до товару підприємства. Ці зміни не є істотними їх проведення мало торкається діяльності підприємства в цілому.
Незмінне функціонування підприємства відбувається тоді, коли вона постійна реалізує одну і ту ж стратегію. У цьому випадку на стадії виконання стратегії не потрібно проводити ніяких змін, тому що за певних обставин підприємство може отримувати хороші результати, спираючись на накопичений досвід.
Стратегічні зміни, якщо вони правильно проводяться, носять системний характер. У силу цього вони зачіпають всі сторони підприємства. Однак можна виділити два зрізи підприємства, які є основними при проведенні стратегічних змін. Перший зріз - це організаційна структура, другий-організаційна культура.
Опір змінам.
Проведення стратегічних змін у підприємства дуже складне завдання. Труднощі вирішення цього завдання в першу чергу пов'язані з тим, що всяка зміна зустрічає опір, яке іноді може бути настільки сильним, що його не вдається подолати тим, хто проводить зміни. Тому для того, щоб провести зміну, необхідно як мінімум виконати наступне:
Розкрити, проаналізувати і передбачити те, який опір може зустріти плануюча зміна;
Зменшити до можливого мінімуму цей опір (потенційне і реальне);
Встановити статус-кво нового стану.
Носіями опору, до речі, так само, як і носіями змін, є люди. У принципі люди не бояться змін, вони бояться бути зміненими. Люди бояться того, що зміни в підприємстві торкнуться їх роботу, їх положення в підприємстві, тобто сформований статус-кво. За цим «вони прагнуть перешкодити змінам, з тим, щоб не потрапити в нову, не зовсім ясну для них ситуацію, в якій їм доведеться багато чого робити не так, як вони вже звикли робити, і займатися не тим, чим вони займалися раніше .