Особливості мотивації персоналу в системі чинників конкурентоспроможності на автомобілебудівних підприємствах України
Успіх фінансово-управлінської інтеграції значною мірою визначається станом вирішення проблем управління та мотивації персоналу. Управління персоналом як наука і одночасно мистецтво в умовах глобалізації та стрімких інноваційних процесів поступово трансформується в управління інтелектуальним капіталом, оскільки людський ресурс - це головний нематеріальний актив національних автомобілебудівних підприємств і чинник успіху в конкурентній боротьбі. Отже, ефективне управління персоналом як первинний рівень в управлінні інтелектуальним ресурсом змінює саму ідеологію та концептуальні підходи до традиційного поняття управління персоналом.
Технологію управління персоналом як людським ресурсом можна вважати ефективною на національних автомобілебудівних підприємствах за певних умов, зокрема, коли розвинута система адаптації до зовнішнього і внутрішнього середовища, підтримується високий рівень участі працівників в управлінських процесах, застосовується гнучка система організації робіт, налагоджена широка система комунікацій та сформована гармонійна корпоративна культура.
Управління персоналом стає чинником підвищення конкурентоспроможності та перспективного розвитку, тому вимагає посиленої уваги і залишається актуальним для всіх національних автомобілебудівних підприємств.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання, пов'язані з ефективною системою менеджменту персоналу, широко висвітлюються на сторінках наукових видань вітчизняних і зарубіжних вчених [1-10]. Більша частина дослідників визнає людський чинник як домінуючий, коли мова заходить про необхідність підвищення ефективності інтеграції автомобілебудівних підприємств і поєднання їхніх зусиль у примноженні інноваційного потенціалу [1-3; 5-8]. У деяких наукових джерелах [7; 8; 10] небезпідставно акцентується увага на гальмуванні інноваційного розвитку автомобілебудівних підприємств через причини, пов'язані насамперед із людським чинником, тобто відсутністю належної мотивації персоналу і, що важливіше, єдиної системи цінностей.
За останні роки з'явилися наукові праці, в яких автори зосереджують свою увагу на культурі, що здатна гальмувати або стимулювати ефективну діяльність персоналу. Саме тому провідні автомобілебудівні підприємства для ефективного використання інтелектуального потенціалу приділяють першочергову увагу формуванню відповідної корпоративної культури [1; 3; 4; 6; 8; 10]. Незважаючи на вагомі доробки вчених у галузі менеджменту персоналу, сьогодні, на жаль, відсутній системний ідеологічний підхід до управління персоналом на національних автомобілебудівних підприємствах, який повинен враховувати інтереси всіх працівників, специфіку національних культурних пластів та інтегрувати різні моделі управління. При загальному визнанні чинника організаційної корпоративної культури як важливого елемента в системі управління персоналом на національному автомобілебудівному підприємстві, його окремі складові не мають належного висвітлення. Зокрема, недостатньо розкриваються питання морально-етичних характеристик, неформалізованих правил, кодексів, які впливають на загальну атмосферу організації. Вимагають поглибленого вивчення і проблеми співвиміру оплати праці керівників та їх реальні внески, а також моделі партнерства між усіма учасниками національного автомобілебудівного підприємства.
Однією із найважливіших проблем ефективного управління персоналом на національних автомобілебудівних підприємствах вважається визначення необхідного рівня оплати праці вищого управлінського персоналу, здатного забезпечити ефективну роботу та застерегти від зловживань службовим становищем. Крім того, повинні бути визначені ті морально-етичні, соціально-культурні та інші чинники, які за певних умов можуть мати значно сильніший стримуючий вплив на поведінку людини та її здатність працювати продуктивно. Потрібно також розглянути їх взаємодію і зв'язок із станом організаційної корпоративної культури та соціально-політичними змінами в суспільстві.