Напрямки оптимізації штатного розкладу підприємства
Таким чином, внаслідок втілення запропонованих рішень, які охоплюють лише частину структурних підрозділів підприємства, у перший же рік вдастся отримати економічний ефект в обсязі 839,65 тисяч гривень. Ця сума складає 22% прибутку від звичайної діяльності і значно перевищує таку вагому статтю витрат, як амортизація. У наступні роки ефект буде ще більшим, адже всі витрати на обладнання для бригади вантажників приходяться на перший рік, а надалі слід фінансувати лише його ремонт. Загалом за п’ять років додатковий прибуток компанії складе 4628,25 тисяч гривень, що майже дорівнює сумі вартості основних виробничих фондів підприємства.
Слід зазначити, що чітко розподілити управлінські рішення на групи за способом впливу на продуктивність (матеріально-технічний, організаційний, економічний та соціальний) неможливо. У більшості випадків зростання продуктивності і відповідний економічний ефект стають можливими внаслідок взаємодії цих факторів, насамперед організаційного та економічного.
До суто організаційних методів належить рішення про винаймання офісу у Одесі для відділу реклами і маркетингу, а також рішення про скорочення штату у відділах реклами і маркетингу, кадрів та бухгалтерії. Водночас, рішення про скорочення штатів підрозділів не є мотиваційними, проте вони дозволяють лишити найкращих працівників, покращивши їм умови праці, що, відповідно, позитивно вплине на їх продуктивність і забезпечить фірмі додатковий прибуток.
Оптимізація роботи лабораторії відбувається насамперед за рахунок економічної мотивації (підвищення зарплат та введення преміальних) та кількох організаційних чинників: збільшення кількості відряджень, можливість гнучкого графіку. Велике значення тут відіграє соціальний фактор - створення умов для професійного розвитку і творчої реалізації дослідників. Окрім того, важливим є технологічний фактор - закупка нового обладнання та реактивів, що полегшить дослідникам науковий пошук.
Нарешті, реорганізація бригади вантажників стає можливою внаслідок технічного фактору - закупівлі підйомників.
В цілому слід зазначити, що вирішальним фактором підвищення ефективності роботи зазначених підрозділів є організаційний. Приймаючи рішення про скорочення кількості працівників, ми створюємо для решти кращі умови праці. На другому місці йде економічний фактор, адже тих, хто лишився на роботі слід зацікавити працювати краще. Нарешті, найменш важливими є матеріально-технічний та соціальний фактори підвищення продуктивності.
Слід зазначити, що економічний ефект від запропонованих управлінських рішень є довгостроковим і настільки значним, що дозволяє фінансувати технологічне оновлення підприємства і розробку нових товарних ліній.