Напрямки оптимізації штатного розкладу підприємства
Кількість працівників лабораторії, що, разом з завідувачем складає 8 чоловік, є достатньою. Ці спеціалісти не лише винаходять нові рецептури, а й контролюють якість виробів і виробляють управлінські рішення. На нашу думку, лабораторія має бути одним з пріорітетних напрямків розвитку на підприємстві.
На сьогоднішній день зарплатний фонд лабораторії складає 332,4 тисяч гривень на рік, а загальні витрати на відділ - 415,9 тисяч. тобто 3,4% обсягу добавленої вартості, виробленої на підприємстві і всього 0,8% собівартості продукції. Такі співвідношення дозволяють сміливо піднімати витрати на лабораторію.без значного впливу на собівартість. Більш того, ефективна робота лабораторії дозволяє винаходити унікальні рецептури, вартість яких зумовлена не лише собівартістю, цінами конкурентів та нормою прибутку, а й законами престижного споживання. Це дозволяє збільшити ціну унікального продукту без значного впливу на попит, особливо якщо йдеться про невеликі партії середньої вартості, прийнятної для більшості покупців. Відповідно, у реалізаційній ціні даного продукту зменшується частка собівартості і зростає частка прибутку, що позитивно відбивається на фінансових показниках підприємства.
Наскільки великими можуть бути витрати на лабораторію, залежить від конкретних проектів підприємства і можливостей сировини. Припустимо, що за рахунок винайдення нових рецептур частка продукції, що є унікальною торговою пропозицією у межах даного цінового сегменту склала 20%. При цьому прибуток, отримуваний від 1 грн. такої продукції, складає не 9 коп., як це мало місце в цілому по підприємству у 2010 році, а 20 коп. Відповідно, у цінах і обсягах 2010 року (59,7 млн. грн. реалізації), можна говорити про 1,314 млн. додаткового прибутку лише за рахунок віднайдення унікальних рецептур і вдалого їх просування на ринок за підвищенними цінами.
Окрім того, дослідницькі можливості лабораторії та професійні якості її працівників дозволяють переглянути рецептури і способи виробництва стандартних вин, зробивши їх привабливішими для споживачів.
Розглянемо, як можна збільшити фінансування лабораторії на що вигідно спрямувати ці кошти.
Середня зарплата з урахуванням податків та соціальних відрахувань у відділі складає 2518 гривень. Між тим, цих коштів недостатньо, щоб мотивувати дослідника працювати краще і наполегливіше. Тому бажано підвищити середню зарплату по відділу до 4 тисяч - саме стільки отримують працівники лабораторій у приватних клініках та на великих підприємствах. Додаткові витрати при цьому складуть, з урахуванням соціальних нарахувань, 198 тисячі гривень на рік. Ще 100 тисяч необхідно закласти на преміальний фонд за винаходи. Також необхідно запезпечити найбільш кваліфікованим працівникам лабораторії можливість професійного та наукового зростання - дозволяти їм читати лекції у ВНЗ, регулярно командирувати їх на спеціалізовані конференції, а для 2-3 найперспективніших працівників забезпечити можливість проходження практики у країнах високої виноробської культури раз на декілька років. Обсяг фінансування поїздок на конференції по Україні і близькому зарубіжжю може скласти в середньому 2 тисячі гривень на поїздку. Якщо припустити, що на звичайного працівника доводиться по 2 поїздки на рік, а на керівника лабораторії - 4, то загальні витрати на поїздки складуть 36 тисяч гривень.