Напрямки оптимізації штатного розкладу підприємства
Окрім того, кількість вантажників на підприємстві розрахована на пікові навантаження, які виникають, коли вино підходить до готовності одразу у кількох ємностях і його слід переробити, розлити і завантажити на склад. Інкерманський завод має у цьому плані перевагу, адже мембранна технологія прискорює виробництво і робить його більш рівномірним.
Окрім того, вантажники, заробітна платня яких на підприємстві не перевищує 1500 гривень разом з преміальними, не завжди є добросовісними працівниками. Аби покращитироботу вантажників, на підприємстві слід обладнати декілька механічних підйомників достатнього розміру, а також обладнати їх спеціальними рейками, щоб на площину можна було завезти тачку з коробками, не перевантажуючи їх зайвий раз. Усього на підприємстві потрібно 8 таких установок. Нові агрегати коштують 5-7 тисяч доларів, причому механізм їх простий і має великий термін експлуатації, а ціна зумовлена більшою мірою обсягом металу. Тому подібні установки краще купувати за мінімальною ціною на непрацюючих виробництвах і віддавати в ремонт. Обійдеться це, разом з транспортуванням і установкою максимум у 15 тисяч гривень. Планується, що в середньому коден агрегат зможе працювати 5 років, протягом яких слід витрачати до 2 тисяч щорічно на ремонт і мастила. Відповідно, запровадження 8 підйомників обійдеться у 200 тисяч гривень протягом 5 років, з них 120 тисяч слід витратити одразу на придбання. Уже це, за оцінками працівників, зменшить обсяг робіт на чверть і дозволить відповідно зменшити чисельність персоналу і на третину збільшити зарплату працівникам, що лишилися. Останнє, у свою чергу, дозволить добирати більш відповідальних людей, і зменшити кількість запізнень і прогулів. Усі ці заходи дозволять вийти на такий же рівень продуктивності праці, що й на Інкерманському заводі. Таикм чином, кількість вантажників, з урахуванням обсягів виробництва, складе 10 осіб замість 16, а їх зарплата зросте на чверть. Відповідно, якщо витрати на оплату праці у 2010 році складали 396 тисяч гривень, то після проведення оптимізації вони складуть 330 тисяч, притому що зарплата підвищиться з 1,5 до 2 тисяч. Економічний ефект від оптимізації роботи складе, таким чином 66 тисяч гривень на рік. Ці гроші дозволять окупити закупівлю підйомників протягом 3 років (за умови незмінних цін та зарплат) і отримати додатково ще 130 тисяч або 26 тисяч на рік роботи проекту.
Завищена кількість бригадирів та змінних майстрів на Таїровському винзаводі визначається, знову ж таки, складнішим технологічним процесом. Перевищення у кількості прибиральниць і охоронців зумовлене величиною підприємства, а чисельність водіїв пропорційна обсягу виробництва.
Отже, чисельність категорії робітників на підприємстві хоча і є завищеною, але відповідає використовуваній технології виробництва, тож основні засоби підвищення ефективності системи знаходяться у технічній, а не кадровій площині.
Виключення становить група вантажників, робота яких, вочевидь, вимагає кращої організації, оплати і технічного забезпечення.
Розглянемо тепер невиробничий персонал. За чисельністю керівників Таїровський винзавод також значно перевищує Інкерманський за рахунок посад директора з виробництва, головного економіста, головного юриста та ще одного начальника цеху.
Очолює підприємство директор, що має представницьку функцію і виконує загальне управління життям заводу. У нього два заступники - комерційний, що займається питаннями збуту, та виробничий, що координує діяльність кількох підпрозділів, безпосередньо пов’язаних з виробничим процесом. На Інкерманському заводі такого нема - функції виробничого директора та головного економіста взяв на себе директор.