Характеристика групової динаміки
груповий динаміка адміністративний механізм
Населення кожної країни поділяється на соціальні групи, і кожен індивід належить до більш ніж однієї групи. Приналежність до групи може бути:
- уродженою;
- придбаною;
- відображенням факту володіння ресурсами і суспільним становищем.
Групова приналежність, обумовлена народженням, відома за назвою «уроджене членство в групі» («ascribed group membership»). За цією класифікацією групи утворюються на основі статі, родини, віку, касти, а також расового чи національного походження. У категорію «придбаного членства в групі» («acquired group membership») входять релігійні, політичні, а також професійні й інші об'єднання. Тип членства часто відбиває місце індивідів у системі соціальної стратифікації (класове чи суспільне становище). У кожнім суспільстві існує стратифікація, наприклад, люди, що займають управлінські чи інженерні посади, цінуються вище, ніж виробничі робітники. Кілька людей, що пов'язані почуттям товариства, симпатії, загальним відношенням до цінностей, подібними рисами поводження - це первинна група. Але групи не існує доти, доки її учасники не почнуть чимось спільно займатися. Коли це відбувається, негайно виділяються лідери. Самі по собі виникають ритуали і правила, дотримування яких відрізняє членів групи від нечленів. Узагальнюються стосунки між людьми і група стає достатньо стійкою для того, щоб продовжити своє існування і потрошку розвиватися.
На роботі, на відміну від приватного життя, ми частіше стикаємося з колективом - групою людей, формально поєднаних загальними цілями. У колективі формуються особливі процедури покладання і взяття відповідальності за результати спільної діяльності.
Хоча є незліченна кількість способів визначення приналежності до груп, найбільше значення мають три з них: поділ за статтю, віком і родинним станом. Проведене в міжнародному масштабі порівняльне дослідження показало, наскільки поширені ці групи і наскільки вони впливають на становище людини в суспільстві.
Важливу роль групи відіграють в організаціях. Менеджери усіх рівнів повинні знати особливості виникнення, функціонування груп і можливі варіанти управління ними, оскільки формування груп неминуче, і вони суттєво впливають на поведінку всього персоналу організації. Вивчення групової динаміки необхідно для того, щоб:
• зробити діяльність групи більш ефективною;
• запобігти небажаним конфліктам;
• отримати більше задоволення від праці у складі групи.
Надамо визначення групи в організації. Група - це дві або більше особи, які взаємодіють з кількома або всіма членами групи безпосередньо через мережу зв'язків, працюють для досягнення одного або кількох завдань, керують нормативною системою поведінки та взаємин, підтримують стабільні рольові стосунки, утворюють підгрупи на основі різних мереж притягування та відштовхування. Групова динаміка суттєво впливає на досягнення кінцевих результатів діяльності будь-якої організації. В менеджменті традиційно виділяють два класи груп:
• формальні;
• неформальні.
Формальні групи - це групи, які створені за наказом керівника для виконання конкретних виробничих або управлінських функцій. В основу формування таких груп покладено розподіл праці по вертикалі (рівні менеджменту) та по горизонталі (підрозділи, відділи, служби). Прикладом формальної групи є кафедра в університеті, відділ маркетингу на підприємстві, рада директорів та інші.
Неформальні групи - це такі групи, створення та функціонування яких не передбачалося. Вони виникають спонтанно.
Існує три типи формальних груп: командна (група керівників), робоча (цільова) та комітети.
Командна група керівників складається з керівника та його безпосередніх підлеглих, які, в свою чергу, також можуть бути керівниками.