Характеристика групової динаміки
Життя групи, її функціонування знаходиться під впливом трьох факторів:
• характеристики членів групи;
• структурні характеристики групи;
• ситуаційні характеристики.
Усі ці фактори не тільки знаходяться у взаємодії, взаємовпливі, але і зазнають сильного зворотного впливу з боку функціонування групи, тому що в результаті життєдіяльності групи відбуваються зміни характеристик людини, змінюється побудова групи і спостерігаються зміни в її оточенні.
До характеристик членів групи, що впливають на її функціонування, належать особистісні характеристики людини, а також здібності, освіта і життєвий досвід.
Структурні характеристики групи містять у собі:
• комунікації в групі і норми поведінки (хто з ким і як контактує);
• статус і ролі (хто займає яку позицію в групі і що робить);
• особисті симпатії й антипатії між членами групи (хто кому подобається і хто кого не любить);
• силу і конформізм (хто на кого впливає, хто готовий слухати і кому підкорятися).
Симпатії й антипатії між людьми в основному носять індивідуальне забарвлення і підґрунтя. На встановлення дружніх відносин між людьми значно впливають кілька моментів:
• особистісні характеристики учасників. Люди люблять тих, кому подобаються ті ж явища, речі, процеси, що подобаються їм, тобто люди люблять тих, хто схожий на них, хто близький їм за духом, смаком і перевагами. Люди відчувають потяг до тих, хто має однакову з ними чи близьку расу, національність, утворення, систему поглядів на життя і т.п. Потенційно люди зі схожими особистісними характеристиками мають більші шанси встановити дружні стосунки, ніж ті, у кого особистісні характеристики істотно розрізняються;
• наявність територіальної близькості в розташуванні цих людей. Чим ближче розташовуються робочі місця членів групи, тим вище імовірність того, що вони встановлять дружні стосунки. Це ж стосується близькості розташування їхніх місць проживання;
• частота зустрічей, а також від чекання того, що ці зустрічі відбуватимуться досить часто в майбутньому;
• наскільки успішне функціонування групи. У цілому успіх веде до розвитку в людей позитивного ставлення один до одного більшою мірою, ніж неуспішне функціонування групи;
• наявність однієї мети. Якщо члени групи роз'єднані вирішенням індивідуальних завдань, взаємні симпатії і дружність складаються рідше, ніж якщо вони працюють над вирішенням загального для всіх завдання;
• широка участь усіх членів групи в ухваленні рішення. Можливість впливати на загально-групові процеси стимулює розвиток у членів групи позитивного сприйняття колективу.
Наявність симпатій у стосунках між людьми, наявність дружніх відносин між членами групи впливає на настрій людей, на їхню задоволеність своєю роботою, своїм членством у групі. Однак не можна однозначно сказати, що дружні стосунки між членами групи мають тільки позитивний вплив на результати праці і функціонування організації в цілому. Якщо люди, які відчувають дружні стосунки, мають високу мотивацію до трудової діяльності, то наявність взаємних симпатій і дружби сприяє істотному підвищенню результатів їхньої праці і тим самим позитивно впливає на функціонування групи в цілому. Якщо ж люди слабко мотивовані на роботу, то результат буде зовсім протилежним. Вони багато часу проводитимуть в марних для роботи розмовах, перекурах, чаюваннях і т.п., постійно відволікатимуться від роботи, що різко знижує результативність праці. При цьому вони можуть відволікати від роботи інших, створюючи атмосферу неробства і розслабленості.
Ситуаційні характеристики групи мало залежать від поведінки членів групи і групи в цілому. Ці характеристики неформальних груп зв'язані з її розміром і просторовим розташуванням.