Час як ресурс в організаційній праці менеджера на підприємстві
ü виявлення простоїв, повільного виконання роботи (основа прийняття обґрунтованих реалістичних планів на майбутнє);
ü вивчення результативності своїх робочих дій (виявлення прорахунків у виконанні окремих операцій і процедур);
ü постійне проведення обліку робочого часу і бажання робити це протягом кількох робочих днів.
Для обліку робочого часу використовують такі методи [43, с. 258].
. Спостереження (само фіксація використаного робочого часу) проводиться з метою виявлення продуктивних та непродуктивних затрат робочого часу, скорочення або повного усунення його «пожирачів». При цьому використовують звичайний годинник. На спеціальному листі спостереження фіксуються час початку і закінчення окремих операцій, їх тривалість, поєднання з іншими, результат тощо. На основі фіксованого результату проводиться аналіз, у межах якого визначаються: величина і частка корисних затрат; затрати часу, що залежать і не залежать від менеджера; обсяг часу, потрібного для виконання операцій (творчих, логічних, допоміжних).
.Фотографія (самофотографія) робочого часу. Це такий вид обліку затрат робочого часу, за якого заміряють та вивчають витрати робочого часу протягом дня, або окремої його частини. Аналіз ведеться за допомогою картки, на якій фіксуються всі види діяльності менеджера, подається перелік усіх затрат робочого часу протягом дня (окремо за кожний день тижня).
.Хронометраж робочого часу. Це вид дослідження, за якого заміряють та вивчають елементи роботи, що циклічно повторюються. Під час аналізу результатів хронометражу спочатку виокремлюють ті операції, які циклічно повторюються, визначається їхня доцільність та найвигідніша послідовність виконання окремих елементів. До операцій, що регулярно повторюються в праці менеджера, можна зарахувати: засідання, наради, переговори, телефонні розмови, інші форми спілкування як виробничого, так і невиробничого призначення; ознайомлення з роботою окремих підрозділів; вивчення вхідної та вихідної кореспонденції; аналіз техніко-економічної діяльності; підготовка доповідей, виступів; час на переїзди та очікування тощо. Аналізуючи операції, які циклічно повторюються, можна знайти можливості для економії часу (чіткість проведення операцій, ретельність їх підготовки, регламентованість, ритмічність та ін.).
. Фотохронометраж. Це вид дослідження, за якого одночасно заміряються та вивчаються як тривалість виконання окремих елементів операції, так і інші категорії затрат протягом дня або його частини. Об'єктом фотохронометражу є одна людина. Використовується фотохронометраж тоді, коли елементи операції циклічно не повторюються, тому не можна вивчити час їх виконання в чітко визначеній послідовності [43, с. 258].
Той менеджер, який навчився робити хронометраж своєї праці або самофотографію робочого дня, вже через кілька днів починає краще відчувати затрати свого часу і використовувати його раціональніше. Бенджамін Франклін писав: «Якщо ви хочете користуватися однією з величніших насолод світу, розкішшю володіння достатньою кількістю часу для відпочинку, ґрунтовного обдумування питань, визначення справ, які слід зробити і які ви можете зробити найкращим чином, пам'ятайте, що є лише один шлях. Ви повинні мати достатньо часу, щоб обдумати і спланувати ваші справи, розподіливши їх за ступенем важливості» [5, с. 249]. Навчившись, зважаючи на результати обліку, управляти своїм часом, менеджер зможе знімати напруження і запобігати виникненню стресів, підвищити результативність своєї роботи, створить собі позитивний імідж серед працівників організації, її клієнтів і партнерів, і, врешті-решт, принесе користь своїй організації.