Оптимізація системи управління запасами (із використанням ЕОМ)
Наведемо приклад, як дана система буде працювати на дистирбуторі. Старший зміни складу, використавши весь товар для відвантаження, сканує карту «канбан» у комп’ютерну систему, і старший оператор (виконавець попереднього процесу) автоматично одержує замовлення на закупівлю наступної партії.
). «Контейнер» в системі JIT - це одиниця тари, що використається для транспортування товарів від дистрибутора до клієнта.
). «Червона поштова скринька» є аналогом звичайної, але в неї вкладаються тільки термінові замовлення на партії, які потрібні негайно (наприклад, у тому випадку, якщо попередня партія виявилася неякісною). Такі замовлення виконуються позачергово.
). «Попередній процес» у системі «канбан» виступає як постачальник послуг (виробів, напівфабрикатів) для наступного процесу, а наступний, відповідно, є споживачем (клієнтом).
Фактично в нас виходить три потоки: товар рухається в одному напрямку - від "постачальника"до "клієнта",а інформація та порожні контейнери у зворотньому - від "клієнта" до "постачальника". І паралельно використовується червона поштова скринька, коли замовлення виконується позачергово, у терміновому порядку.
). Ще одне важливе для «канбан» поняття - «час відновлення» Це період між відвантаженням партії товару з контейнера та повторним завантаженням контейнеру новою. Зрозуміло, що чим коротше цей інтервал, тим швидше обертається товар у у ТОВ «Всесвіт-Люкс», і тим меншими є запаси.
Розглянемо дію системи «канбан» у ТОВ «Всесвіт-Люкс» в дії: торговельний представник, що відповідає за збір заявок виконує цю операцію (попередній процес), потім інформує старшого оператора (як виконавця попередньої роботи) про потреби в товарах (за допомогою карти «канбан», що поступає у поштову скриньку), і тоді робітник складу, отримавши замовлення (у вигляді карти «канбан») збирає своє замовлення в потрібний час, у певном місці, у потрібній кількості, належної якості і відправляє пусту тару (контейнер) на певне місце, для можливості виконання наступного замовлення. Практично це означає, що на всіх рівнях варто прагнути до дотримання принципу точно в строк.
Найголовніше, що в системі «канбан» всі операційні процеси повинні бути синхронізовані з останнім процесом (етапом) - на жодному з етапів робота не починається (навіть матеріал зі складу не замовляється ) доти, поки останній процес не одержить замовлення кінцевого клієнта. Забезпечити таку синхронність по всьому ланцюгу неможливо без дотримання певних правил.
Вся операційна система ТОВ «Всесвіт-Люкс» функціонуватиме з дотриманням правила FІFO (перший увійшов - перший вийшов). Це дуже важливо, оскільки у випадку виявлення браку на якомусь етапі, робітнику на місці легко відстежити, де відбулася помилка і чи була це внутрішня проблема або неякісна зовнішня поставка.
Не менш важливою є вимога негайно повідомляти "постачальника" і відповідальних особім про виявлення бракованих товарів. Дефектні матеріали в жодному разі не можна монтувати й передавати далі по ланцюгу.