Ефективність управління розвитком підприємства
Трансформаційні процеси в економіці України суттєво впливають на діяльність усіх господарюючих суб’єктів, на їх економічне, інформаційне та правове середовище. За таких умов нестабільність зовнішніх факторів діяльності і низька адаптивна здатність підприємств до будь-яких ринкових перетворень створюють загрози їх подальшому розвитку. Тому бізнес-процеси на підприємствах зазнають значних змін, які передусім пов’язані зі збереженням або відтворенням їх конкурентоспроможності. Орієнтація на певний конкурентний статус спонукає підприємство до ефективного використання всіх наявних ресурсів, здібностей персоналу, інформаційних, фінансових та інноваційних можливостей. В цьому аспекті ефективність системи управління набуває вагомого значення в контексті підтримання конкурентоспроможності та подальшого ефективного розвитку підприємства.
Актуальність
дослідження проблеми ефективності управління розвитком обумовлена наступними факторами:
· функціонування підприємств за умов обмеженості економічних ресурсів і нераціональності їх використання;
· необхідність дотримання принципу оптимальності;
· необхідність забезпечення конкурентоспроможності та якості товарів і послуг для їх відповідності споживчим цінностям клієнтів в умовах посилення інтенсивності конкурентної боротьби;
· динамічність та невизначеність зовнішнього середовища.
Окрім загальноекономічних тенденцій та процесів об’єктивною необхідністю дослідження ефективності управління розвитком також залишається майже повна відсутність комплексних наукових розробок, спрямованих на вирішення проблем управління розвитком, що не дозволяє вирішувати проблемні питання на базі накопиченого досвіду, сучасного стану і стратегічних цілей діяльності суб’єктів господарювання.
Теоретичною основою наукових досліджень проблематики розвитку підприємств стали роботи Л. Маслоу, Ф. Герцберга, Д. Макгрегора, Л. Лайкерта, У. Бенніса, Р. Бекхарда, Г. Лінніта, Х. Уорлея, М. Мескона, М. Альберта, Т. Норберта. Однак, необхідно відмітити, що у сучасній науковій літературі практично відсутні вдалі спроби розробки універсальних технологій управління розвитком підприємств, що суттєво перешкоджає впровадженню високоефективних стратегій, раціональних інвестиційних програм, формуванню оптимальної структури капіталу тощо. Теоретичне, методологічне та методичне значення успішного розв’язання вказаних проблем, їх глибока наукова і прикладна розробка обумовлює актуальність обраної теми, логіко-структурну побудову роботи, її мету, завдання та напрями дослідження.
Метою роботи
є розробка та обґрунтування теоретико-методологічних підходів та практичних засад створення ефективної системи управління розвитком підприємства в специфічних вітчизняних умовах функціонування.
Для досягнення зазначеної мети встановлено та вирішено наступні завдання
:
· проведено теоретичне обґрунтування сутності та важливості поняття «розвиток підприємства»;
· досліджено параметральні характеристики розвитку з метою з’ясування ключових елементів оцінювання його ефективності;
· здійснено визначення сутності поняття «ефективність управління» та його детермінантного характеру при формуванні розвитку підприємства;
· сформовано комплексну систему оцінювання ефективності управління розвитком, на основі існуючих підходів до оцінювання, що дає можливість застосовувати її на підприємствах за допомогою програмного забезпечення;
· встановлено найважливіші проблемні аспекти та тенденції ринку, на якому функціонує досліджуване підприємство;
· проведено дослідження ефективності управління розвитком підприємства на основі запропонованої комплексної системи оцінювання;
· здійснено інтегровану оцінку ефективності управління розвитком підприємства, та з’ясовано основні напрямки підвищення ефективності в подальшому;
· запропоновано ключові рекомендації для здійснення подальшого стратегічного управління на досліджуваному підприємстві;
· проведено моделювання підприємства та спрогнозовано можливий стан за умови виконання запропонованих рекомендацій;
· деталізовано та обґрунтовано конкретні заходи для підвищення ефективності управління розвитком.
Об’єктом дослідження
є процес розвитку підприємства «Центрумікс Трейд», основною діяльністю якого є виробництво та реалізація ювелірних виробів.
Актуальність
вибору підприємства саме ювелірної галузі обумовлено структурними змінами українського ринку ювелірних виробів, які почалися ще з 2004 року. Характерними ознаками цієї галузі є щорічний приріст на рівні 15%, надмірний державний контроль (адміністративні методи контролю якості, ліцензування, сертифікація, обмеження експортно-імпортних операцій та ін.), висока чисельність конкурентів (більше 1 тис.), відносна нестабільність діяльності ювелірних підприємств, яка пов’язана зі зміною законодавчої та податкової політики, суттєвими коливаннями попиту, відчутними кадровими проблемами, ненадійним постачанням сировини. Поступово на ювелірному ринку простежується тенденція зміни засобів конкурентної боротьби. Якість виготовлення, гарантійне обслуговування, маркетингова діяльність висуваються на перший план, що вимагає значного підвищення ефективності управління, оперативності та гнучкості прийняття управлінських рішень.
Предметом дослідження
є система управління підприємством, засоби підвищення її ефективності та результативності всього підприємства, методи, механізми, інструменти та технології раціоналізації управління.
Об’єктом дослідження є товариство з обмеженою відповідальністю «Центрумікс Трейд», яке існує на ринку товарів і послуг України з 12 жовтня 1999 року. Його засновниками є фізичні та юридичні особи, що визначені в установчому договорі.
Юридична адреса товариства: Україна, м. Київ, бульвар І. Лепсе 16.
Місією товариства є задоволення потреб населення в якісних ювелірних виробах і надання професійних послуг з лагодження, реставрації та розробки дизайну прикрас.
Відповідно до місії та ухваленого статуту підприємства основними видами діяльності є:
виробництво ювелірних виробів з дорогоцінним та напівдорогоцінним камінням;
· оптова торгівля ювелірними виробами;
· оптова торгівля столовим сріблом;
· оптова торгівля дорогоцінним, напівдорогоцінним камінням та металами.
Підприємство «Центрумікс Трейд» функціонує на національному ринку ювелірної галузі досить тривалий час. В сучасних умовах основна діяльність підприємства «Центрумікс Трейд» забезпечується шляхом взаємодії з багатьма контрагентами, серед яких:
· постачальники сировини (C.A. International, Індія; АППБ «Аваль»; ВАТ «Ва-банк»; ТОВ «Брилиз» м. Київ);
· покупці продукції (торгові мережі, ювелірні магазини, приватні покупці);
· державні органи (окрім загальних, Державний гемологічний центр України);
За тривалий час діяльності керівництво зарекомендувало підприємство серед партнерів, як досить надійну організацію. Однак, серед покупців продукції ТОВ «Центрумікс Трейд» є маловідомим, що пояснюється невикористанням рекламних заходів.
На сучасному етапі діяльності спеціалісти підприємства намагаються відшукати незайняті ніші ринку. Серед основних планів є формування асортименту дитячих ювелірних прикрас, що майже не представлені на ринку. Керівництво намагається налагодити збут власної продукції в країнах Європи. Навіть вже досягнуті попередні домовленості з підприємствами Естонії. Однак, в організації існують суттєві недоліки: застаріле обладнання, низький рівень виробничих потужностей, неефективне формування іміджу виробника, недостатність кваліфікованих кадрів тощо.
Для дослідження питання ефективності управління розвитком були використані фактичні дані з діяльності ТОВ «Центрумікс Трейд». Статті з періодичних видань ювелірного спрямування слугували інформаційною базою щодо аналізу основних тенденцій та напрямків розвитку ювелірного ринку.
Теоретичну та методологічну базу дослідження склали наукові праці та публікації таких авторів, як Бланк І.А., Бусигін А.В., Галенко В.П., Самочкін В.Н., Довгань Т.Г., Лафта Д.К., Мазур І.І., Шапіро В.Д., Ольдерогге Н.Г., Мауерс Р., Попов Г.Х., Норта К., Баклан О.П., Бережков Г.М., Дубова Д.Г. Іванов В.В. та інші.
Інформаційною базою дослідження слугували також наукові статті в сфері ефективності управління та розвитку підприємства, матеріали преси, електронні джерела Інтернет, внутрішні документи, положення й основні відомості про підприємство, фінансова та статистична звітність, а також результати власних досліджень.
У роботі використано метод узагальнення та порівняння (при з’ясуванні сутності та підходів до визначення категорій); метод угруповань (при розгляді підходів і методів оцінки конкурентоспроможності та безпеки, ефективності та розвитку підприємства); структурно-логічний аналіз (при виборі чинників, які впливають на ефективність діяльності підприємства, та розробці передумов оцінки ефективності діяльності); метод порівняння та інтегрування (при розробці комплексної системи оцінювання); методи експертної оцінки (при визначенні вагомості показників на загальну оцінку); опитування та метод аналізу некількісних показників; метод графічного зображення аналітичних даних - модель конкурентоспроможності; моделювання та прогнозування подальшого розвитку підприємства.
На основі отриманих результатів дослідження було розроблено методичні положення та програмне забезпечення з використанням мови програмування Borland Delphi 7 та табличного процесора MS Office Excel. Дані розробки були апробовані на підприємстві ТОВ «Центрумікс-Трейд», а результати досліджень використані на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт та науковій конференції «Економіко-правові засади розвитку України в контексті глобалізації». Основні положення щодо ефективності управління розвитком, які були використані в дослідженні, опубліковано у Збірнику наукових статей студентів Київського національного торговельно-економічного університету «Менеджмент і адміністрування» за 2009 рік.
Робота містить 179 сторінок тексту, 52 таблиці та 39 рисунків; 15 додатків, список використаних інформаційних джерел нараховує 50 одиниць.
Теоретико-методологічні засади формування ефективного управління розвитком підприємства
- Ефективність управління розвитком як основа забезпечення збалансованого зростання підприємства
- Методичні підходи до оцінювання ефективності управління розвитком підприємства
- Комплексна система оцінювання ефективності управління розвитком підприємства
- Профіль діяльності підприємства ТОВ «Центрумікс Трейд»
- Діагностика впливу системи управління на ефективність розвитку підприємства
- Інтегрована оцінка ефективності управління розвитком підприємства
- Методичні підходи до формування стратегії ефективного розвитку підприємства
- Моделювання розвитку підприємства на засадах ефективного управління конкурентоспроможністю та економічною безпекою підприємства
- Обґрунтування запропонованих напрямів підвищення ефективності управління розвитком