Організаційні зміни як основа забезпечення конкурентних переваг підприємства
Актуальність теми. Сучасний стан і подальший розвиток економіки України зумовлює необхідність пошуку шляхів створення конкурентоспроможного підприємства. Однією з найважливіших передумов прискорення розвитку підприємств в умовах ринкової економіки є впровадження системного підходу до управління сучасними організаційними, інтелектуальними, матеріальними, інформаційними та іншими ресурсами підприємства.
Застосування нових ефективних методик управління організаційними змінами в системі менеджменту, спрямованих на комплексний розвиток підприємства, є одним із головних засобів підвищення конкурентоспроможності та забезпечення його успішної діяльності.
Впровадження управління організаційними змінами в систему менеджменту підприємств дозволить проаналізувати сучасний стан підприємства, визначити основні чинники неефективності виробництва й розробити план виведення підприємства з кризового стану, а також підвищити конкурентоспроможність продукції галузі на вітчизняному та світовому ринках. При впровадженні управління організаційними змінами перед керівництвом підприємства постають проблеми його адаптації та реалізації у практику господарювання, які вирішуються за допомогою використання загальних методик управління змінами на підприємстві.
Різні аспекти теорії та практики управління організаційними змінами, в тому числі процеси планування й реалізації змін є предметом наукових досліджень зарубіжних і вітчизняних вчених, зокрема: Бергера Л., Брукінга Є., Віханського О., Дональдсона Дж., Друкера П., Єрмошенка М.М., Катела Р., Клімова С.М., Козаченка С.В., Кондратьєва М.Д., Котлера Ф., Кубра М., Куліка В.А., Лузіна А.Є., Мазура І.І., Мільнера Б.З., Панченка Є.Г., Прокопенка І.І., Твіса Б., Уотермана Р., Ушанова Ю., Чендлера Алф., Шапіра В.Д., Шумпетера Дж., Янга С., Ярошенка Ф.О. та ін.
Розуміння конкурентоспроможності підприємства трактується фахівцями по різному. Визначений авторитет в галузі конкуренції М.Портер, висновки якого обґрунтовуються на результатах багатьох досліджень досягнення і збереження конкурентної переваги, вважає, що фірми попереджають своїх суперників, якщо мають міцну конкурентну перевагу. В країнах з ринковою економікою конкурентоспроможність підприємства є результатом переплетіння факторів, породженим об'єктивним розвитком продуктивних сил і відображаючих результати політики великих монополій в боротьбі за якість, ринки збуту і отримання прибутку.
Але, як переконує практика, теоретичні та прикладні аспекти управління організаційними змінами на підприємствах України недостатньо досліджені, в існуючих моделях управління організаційними змінами недостатньо враховуються інтелектуальні ресурси підприємства. Відсутня досконала загальна методика управління організаційними змінами на вітчизняних підприємствах, яка б дала змогу комплексно вирішити проблеми, які постають на підприємствах в умовах перехідної економіки, підвищити конкурентоспроможність продукції та підприємства на вітчизняному та світовому ринках і поліпшити економічні показники підприємства.
Викладене свідчить про актуальність вибраної теми, а також зумовлює необхідність змістовного дослідження розвитку управління організаційними змінами, аналізу основних факторів, методичних аспектів і моделей цього процесу, розробки відповідної загальної методики управління організаційними змінами, а також одержання на цій основі нових наукових результатів.
Об'єкт дослідження - процеси управління організаційними змінами як основи забезпечення конкурентних переваг підприємства на ПАТ «Універмаг Україна».
Предмет дослідження - основні умови та фактори управління процесом організаційних змін як основи забезпечення конкурентних переваг підприємства.
Методи дослідження. Методологічною основою магістерської роботи є системний підхід до розкриття процесу організаційних змін та конкурентоспроможності підприємства. Основними загальнонауковими методами, що використовуються у дослідженні, є: метод наукової абстракції (при визначенні підходу щодо понять зміни та управління організаційними змінами), метод експертних оцінок (при дослідженні існуючих моделей управління організаційними змінами), метод порівняння (при порівнянні моделей управління організаційними змінами), ситуаційний підхід (при дослідженні та визначенні головних методів активізації інтелектуального потенціалу підприємства) та економіко-математичні методи (при використанні математичного моделювання в управлінні організаційними змінами), а також економіко-статистичний аналіз (при аналізі стану ПАТ «Універмаг Україна»).
Метою написання магістерської роботи є вивчення теоретичних засад та практичного інструментарію аналізу управління організаційними змінами як основи забезпечення конкурентних переваг на підприємстві, та наслідків впровадження даних змін.
Для здійснення цієї мети необхідно виконати наступні завдання:
. Розглянути теоретичні аспекти управління організаційними змінами як основи забезпечення конкурентоспроможності підприємства.
. Проаналізувати конкурентний статус ПАТ «Універмаг Україна».
. Вказати шляхи вдосконалення системи управління підприємством на основі організаційних змін.
Основні джерела інформації: планові і фактичні показники господарської діяльності, статистична, фінансова, податкова та управлінська звітність, накази, розпорядження, первинні інформаційні матеріали стосовно окремих бізнес-операцій та процесів, Закони України, наукова література (посібники, підручники, монографії), періодичні видання, Інтернет-ресурси.
Результати дослідження подано у вигляді порівняльних таблиць, схем та моделей.
Підприємство діє на основі статуту. Матеріально-технічна база складає приміщення, транспорт, офісне обладнання, спеціалізоване обладнання. Майно підприємства ПАТ «Універмаг Україна» становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. В рахунок формування майна засновники можуть вносити будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, грошові кошти, у тому числі в іноземній валюті.
Вищим органом ПАТ «Універмаг Україна» є загальні збори товариства. У загальних зборах має право брати участь всі акціонери, незалежно від кількості класу акцій, власниками яких вони є. Виконавчим органом відкритого акціонерного товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є правління. Голова правління звітує про результати фінансово-господарської діяльності, про розподіл прибутку і виплату дивідендів.
В компанії діють наступні відділи: управління персоналом, відділ продаж і операційної діяльності, відділ роздрібної торгівлі, фінансовий відділ, відділ закупівлі, відділ маркетингу та інші.
Основні результати господарської діяльності дивитися у Додатках А, Б.
Свідоцтво про державну реєстрацію Серія АОО №- 007612 від 19.12.1996. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 01564880. Найменування банку, який обслуговує емітента за поточним рахунком у національній валюті: Вiдкрите акцiонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", МФО банку 300335, Поточний рахунок 2600895.
УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНИМИ ЗМІНАМИ ЯК ОСНОВА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
- Роль конкурентних переваг підприємства у сучасному ринковому середовищі
- Характеристика факторів впливу на конкурентоспроможність підприємства
- Методологічні засади оцінювання ефективності організаційних змін в системі забезпечення конкурентних переваг
- Дослідження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища на ефективність організаційних змін на підприємстві
- Оцінка конкурентних переваг ПАТ «Універмаг Україна»
- Аналіз ефективності управління процесом забезпечення конкурентних переваг підприємства
- Розробка програми організаційних змін в контексті підвищення конкурентних переваг ПАТ «Універмаг Україна»
- Обґрунтування економічної ефективності реалізації організаційних змін
- Шляхи подолання опору персоналу організаційним змінам на ПАТ «Універмаг Україна»