Аналіз кадрової політики на ТОВ "Метал"
Наведені вище класифікаційні ознаки персоналу підприємства поряд з іншими (стать, вік, ступінь механізації праці, стаж) служать основою для розрахунків різних видів структур. Для ефективного управління важлива не проста констатація чисельності (або її динаміки) окремих категорій працюючих, а вивчення співвідношення між ними.
Структура персоналу робітників за категоріями ТОВ "МЕТАЛ" представлено на рис.2.2.
Рисунок 2.2 - Структура персоналу за категоріями ТОВ "МЕТАЛ" 2012 р.
Кадрова політика на ТОВ "МЕТАЛ" будується на таких принципах: повна довіра робітнику та надання йому максимальної самостійності; в центрі економічного управління повинні бути не гроші, а людина та її ініціатива; результат діяльності підприємства визначається ступенем єдності колективу; максимальне делегування функцій управління робітникам; справедливість, послідовність, рівність, відсутність дискримінації за віком, статтю, релігією, дотримання трудового законодавства.
Отже, кадрова політика ТОВ "МЕТАЛ" направлена на формування такої системи роботи з кадрами, яка б орієнтувалась на одержання не тільки економічного, але й соціального ефекту, при умові діючого законодавства, нормативних актів і урядових рішень.
Для оцінки кадрової політики підприємства необхідно обчислити та проаналізувати показники ефективності роботи з кадрами.
Ефективність витрат на персонал
Витрати на персонал - це показник, що охоплює всю сукупність витрат, пов'язаних із залученням, винагородою, стимулюванням, розвитком, вирішенням соціальних проблем, організацією роботи та забезпеченням нормальних умов праці і навіть звільненням персоналу підприємства. Ефективність витрат на персонал - це основний коефіцієнт, який дає змогу оцінити, з фінансової точки зору, наскільки ефективно та продуктивно використовується персонал, який працює на підприємстві та дає можливість порівняти дохід від роботи персоналу з витратами на нього. Ефективність використання трудових ресурсів визначається передусім продуктивністю праці, рентабельністю витрат на персонал і часткою витрат на персонал у вартості продукції. Загальна ефективність витрат на персонал (у відсотках) визначається як співвідношення результату діяльності за певний період до витрат на оплату праці персоналу. Як результат діяльності можна розглядати - обсяг виготовленої продукції, валовий або чистий дохід, а як витрати - фактичний фонд заробітної плати або суму прямих виплат персоналу, відрахувань у централізовані фонди, витрати на соціальні заходи.
Розрахунок ефективності витрат на персонал здійснюється за формулою:
Еф. в. п. = ЧД / ВОП, тис. грн. (2.1.)
де ЧД - чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.; ВОП - витрати на оплату праці, тис. грн.
Еф. в. п. 2010 = 9652,8/132,1 ≈ 73,07 тис. грн.
Еф. в. п. 2011 = 16319,0/177,1 ≈ 92,15 тис. грн.
Еф. в. п. 2012 = 12401,9/193,0 ≈ 64,26 тис. грн.
Ефективність витрат на персонал у 2010 році складає 73,07 тис. грн., тобто 1 тис. грн., витрачена на оплату праці персоналу принесла ТОВ "МЕТАЛ" 73,07 тис. грн. доходу. У 2011 році цей показник зріс і становить 92,15 тис. грн., тобто 1 тис. грн., витрачена на оплату праці персоналу принесла підприємству 92,15 тис. грн. доходу.