Процес формування стратегії на підприємстві
Тривалий час в бізнесі панував погляд на товар, який треба дешевше виробити і по можливості дорожче продати, тобто якийсь симбіоз погляду виробника і економіста. Відповідно з таким підходом центром бізнесу є виготовлення виробу, тобто виробництво.
Розвиток ринку, насичення ринку товарами привели до того, що центр товароутворюючих факторів пересунувся з сфери виробництва в сферу реалізації. З урахуванням цих відмінностей будемо розглядати товар як сукупність характеристик того, що продає підприємство і купує клієнт.
Функціонально-споживчі властивості та якості (структура товару) товару мають вигляд:
. Марка товару
. Іміджу фірми
. Гарантій, які дає фірма
. Упаковки етикетки
Ядро товару - функціонально - споживчі якості і властивості товару. Відрізняється оболонка товару - марка, імідж, упаковка та етикетка, гарантії. Що стосується ядра товару, то це, перш за все: надійність (безвідмовність, ремонтопридатність, зберігання, довговічність), економічність та безпечність застосування товару, ергономічність його, технологічність, естетичність та ін. Підприємство витрачає кошти не тільки на створення ядра, але й на створення оболонки товару. Оболонка його цікавить ніяк не менше ядра.
Дуже часто придбання товару здійснюється тому, що купують виріб певної марки. Марка товару - це назва, знак, символ, композиція або їх певна комбінація, яка використовується для того, щоб визначати свої товари від товарів конкурентів.
Другою важливою складовою товару, яка виходить за рамки його
функціональних споживчих властивостей, є імідж. Марка і імідж дуже тісно пов'язані між собою. Марка сприяє створенню іміджу, в свою чергу, марка відображає певний імідж товару підприємства. Імідж товару - це поширене й досить стійке уявлення про відмінні, або ж вийняткових характеристик товару, які надають йому своєрідність і виділяє його з ряду аналогічних товарів.
Третьою складовою товару, що виходить за рамки функціонально-споживчих якостей, є упаковка та етикетка. Вважається, що приваблива упаковка кольорова збільшить обсяг продажів товару приблизно на 15%. Упаковка та етикетка іноді стають символом товару, що дозволяє розпізнати його на різних ринках.
Четвертою складовою товару є гарантії. Гарантії - це ті зобов'язання підприємства щодо її товару, які вона приймає через покупця і береться виконувати після того, як товар був проданий. Види гарантій: певних якостей товару, обслуговування, цінова, повернення.
Можна сказати, що покупець виграє від якісної оболонки, так як вона дорівнює, як і ядро, задовольняє його певні потреби. Тому при розробці стратегії підприємства товар розглядається лише як єдність всіх його п'яти складових.
Стратегії товару на окремих фазах його життєвого циклу.
Життєвий цикл товару, розділений на п'ять основних етапів: впровадження, зростання на першому етапі, зростання на наступних етапах, зрілість і спад.
Впровадження можна умовно розділити на розробку (маркетингові дослідження, НИ-ОКР, розробка основного зразка) і виведення товару на ринок. На цьому етапі потрібні великі витрати і зусилля для того, щоб товар був сприйнятий на ринку.