Процес формування стратегії на підприємстві
Зростання на першому етапі іноді називають швидким. На цьому етапі йде конкурентна боротьба за захоплення покупця. Покупець приймає товар, розширюються продажу для підприємства, є можливість отримання прибутку.
Зростання на наступних етапах кілька стримується, так як виникають труднощі, які пов'язані з тим, що конкуренти теж пропонують аналогічний товар.
Етапи зрілості відповідає насичення ринку даним товаром і стабілізація або навіть зниження прибутку від реалізації товару. На п'ятому етапі - спаді, товар йде з ринку. Попит на товар знижується і відповідно знижується прибутковість.
Модель життєвого циклу товару може бути використана в самих різних ситуаціях. Вона грає важливу роль в стратегічному аналізі багатьох компаній, але останнім часом їй на зміну приходять більш складні моделі.
Стратегія підвищення якості товару є важливою складовою частиною стратегії підприємства. Об'єктами прогнозування є показники якості товару, що відстають (поступаються) аналогічним показникам товарів конкурентів. При цьому самим відповідальним етапом є вибір бази порівняння для прогнозування стратегії підвищення якості товару.
Формування організаційної структури підприємства.
Широко визнано, що існує п'ять типів організаційних структур: елементарна, функціональна, дивізіональна, структура по стратегічним одиницям бізнесу і матрична структура.
Элементарна організаційна структура відображає дворівневий поділ, що може існувати тільки в маленьких підприємствах. При такій структурі в підприємства відокркмлюється верхній рівень - керівник, і нижній рівень - виконавець.
Функціональна організаційна структура виникає там, де визначається розподіл праці і спеціалізація. Як тільки окремі функції, наприклад, виробництво, або маркетинг, або фінанси складається функціональна організаційна структура, що охоплює ці підрозділи в єдине ціле і встановлюється підпорядкування в підприємстві.
Дивізіональна організаційна структура складається в тих підприємствах, в яких в силу певних обставин виділяється відносно відокремлені наділені більшими правами у здійснення своєї діяльності структурні підрозділи - відділення. Основою для їх виділення може бути виробництво різних товарів в спеціалізованих підрозділах, або здійснення діяльності на відносно ізольованих територіях, або ж роботою з різними спеціалізованими покупцями і т.п.
Організаційна структура на базі стратегічних одиниць бізнесу застосовується на підприємстві тоді, коли в неї є багато самостійних відділень близького профілю діяльності. У цьому випадку для координації їх роботи створюються спеціальні проміжні управлінські органи, розташовувані між відділеннями і вищим керівником.
Матрична організаційна структура відображає закріплення в організаційній побудові підприємства двох напрямків керівництва. Вертикальний напрямок - управління структурними підрозділами підприємства. Горизонтальний напрямок - управління окремими проектами або програмами, для реалізації яких залучаються люди і ресурси різних підрозділів підприємства.
Вибір тієї чи іншої організаційної структури залежить від цілей ряду факторів. Найбільшзначащими для вибору є такі чинники: