Процес формування стратегії на підприємстві
. Розмір і різноманітність діяльності підприємства
. Стратегія реалізується підприємством
. Динамізм зовнішнього середовища
. Ставлення до підприємства керівників і співробітників
. Технологічне стан справ на підприємстві
. Географічне місцезнаходження підприємства
Розмір і ступінь різноманітності діяльності, властиві підприємству; географічне розміщення підприємства; технологія; ставлення до підприємства з боку керівників і співробітників підприємства; динамізм зовнішнього середовища; стратегія, реалізована операцією.
Формування організаційної культури.
Якщо організаційна структура, встановлюючи межі організаційно виділених підрозділів і задаючи формальні зв'язки між ними, виступає як би кістяком, "скелетом" підприємства, то свого роду "душею" підприємства, встановлює невидимі важелі, які направляють дії членів підприємства, є організаційна культура . Зазвичай вона проявляється у вигляді поділюваних в підприємстві цінностей, прийнятих вірувань, норм поведінки і т.п. Вважається, що організаційна культура складається з наступних шести складових:
Філософія, яка задає сенс існування підприємства і ставлення до співробітників і
клієнтам;
Домінуючі цінності, на яких базується підприємство, які відносяться до Це ¬ лям її існування, бо ж до засобів досягнення цих цілей;
Норми, колективні співробітниками підприємства і визначають принципи взаємодії в підприємстві;
Клімат, що існує в підприємстві і виявляється в тому, яка
сфера в підприємстві взаємодіють із зовнішніми особами;
Поведінкові ритуали, що виражаються в проведенні в підприємстві певних церемоній, у використанні певних виразів, знаків, і т.п.
Формування та зміна організаційної культури відбувається під впливом багатьох чинників. До первинних відносяться такі чинники: точки концентрації уваги вищого керівництва; ставлення до роботи і стиль поведінки керівників; критеріальна база заохочення співробітників; критеріальна база відбору, призначення, просування і звільнення з підприємства.
До групи вторинних факторів входять наступні фактори: структура підприємства; система передачі інформації та організаційні процедури.
Культуру підприємства можна визначити як сукупність видів неформальних процедур, що превалюють у підприємстві, щодо того, як найкращим способом досягати цілей, і що визначило поточний стан підприємства.
Культура визначається переважаючими постулатами віри та етичними стандартами, домінуючими в підприємстві. Дослідження процвітаючих компаній показали, що роль культури у досягненні ефективного управління виключно велика. Можна стверджувати, що культура є наріжним каменем поточної стратегії, хоча факт нерідко залишається неусвідомленим в підприємствах.
Корпоративна культура визначається:
Стилем відносин між співробітниками і, зокрема, між керівниками та підпорядкованих застосовуватиме, значною мірою формує моральну атмосферу;
Стилем прийняття рішень;
Стилем управління проблемами;
Стилем відносин із зовнішніми компонентами мікро-і макросередовища;
Ставленням до історії підприємства та її фольклору;