Фактори ринку праці, що формують конкурентоспроможність персоналу
Терміном служби товару «робоча сила» юридично є законодавчо обумовлений віковими межами період працездатності; у Україні: 16-55 років - жінкам і 16-60 років чоловікам. Фактично ж він залежить від індивідуальної працездатності за межами вказаного робочого віку або втрати її раніше.
Життєвий цикл товару «робоча сила» (як і будь-якого товару) визначається тривалістю повноти відповідності закладених в нім властивостей потребам покупця, тобто визначається в основному початковими, базовими професійно-кваліфікаційними якостями і здібностями носія робочої сили до їх поліпшення і вдосконалення. Виробництво робочої сили людини (трудового потенціалу), як перший етап життєвого циклу, є вельми тривалим і багатоплановим процесом, що завершується професіоналізацією або в спеціальних професійних учбових закладах, або поза ними (безпосереднім навчанням на робочому місці, самонавчанням). Використання робочої сили (другий етап життєвого циклу) триває, як правило, в 2-2,5 разу довше, ніж професіоналізація (I етап), і після цього (з досягненням пенсійного віку) стрімко убуває (III етап), аж до зникнення залишкової працездатності (IV етап).
Спочатку складається враження, що потенційний працівник навчився «раз і назавжди». Так дійсно і було в період повільного, еволюційного розвитку суспільного виробництва в до-індустріальний період: ремісникові, селянинові, торговцеві, мореплавцеві і ін. придбаних в юності знань вистачало на все життя.
10 20 30 40 50 60 70 80
Рис. 1.5 Життєвий цикл товару «робоча сила» під час еволюційного розвитку суспільного виробництва.
зміненої робочої сили: з оновленими, більш довершеними, соціально-професійними якостями.
У наш час, як загальновідомо, знання застарівають за п'ятиліття. Отже, в період НТП горизонтальна частина кривої життєвого циклу починає зміщуватися вниз після 5-7 років функціонування (рис. 1.5. крива 2).
А Б В
10 20 30 40 50 60 70 80
Рис. 1.6 Життєвий цикл товару «робоча сила» в різних умовах: 1 - життєвий цикл під час еволюційного розвитку; 2 - теж, в період НТП коли робітник використовує лише начальну підготовку; 3 - теж в період НТП коли робітник періодично підвищує свій професійний рівень
Своєчасна її модернізація (підвищення кваліфікації або перенавчання в своїй сфері, або навчання нової професії в іншій сфері і т. д.) дозволяє знов підняти і вирівняти соціально-професійну якість робочої сили (рис. 1.6 крива 3) на наступні 5-7 років, потім знову наступають періоди застаріння наявних соціально-професійних якостей. У середньому, щоб йти в ногу з НТП, необхідно впродовж робочого віку «удосконалити» товар «робоча сила» в 4-6 разів (мал. 6, зони А, Б і В ).
Потреба носія робочої сили в постійному її вдосконаленні ставить перед сферою освіти нові завдання: зосередження зусиль не стільки на створенні системи одноразової підготовки фахівців з повними, усесторонніми, вичерпними професійними знаннями, скільки на створенні системи, що дає серйозну базову основу знань, що дозволяють через певні періоди «нарощувати» на ній (один або кілька разів) приріст конкретних знань, накопичений суспільством за минулий час. Маркетинг у сфері освіти повинен орієнтувати покупців нових знань на ті учбові заклади, які володіють другою системою (тобто будуватися як маркетинг послуги).
Товар «робоче місце» є (на відміну від робочої сили) наочно-речовим, стаціонарно розташованим в конкретній робочої зоні. Це відноситься і до робочих місць на транспорті, які теж функціонують в конкретних, просторово-визначених зонах шляхопроводів.
Тобто практично, в широкому сенсі, це є нерухомість, представлена розташованими на земельних ділянках капітальними об'єктами (будівлями, спорудами, установками, устаткуванням, робочими машинами, і ін.), складаючи в сукупності основні фонди підприємства, організації. Якість товару «робоче місце» характеризується рівнем технологічного розвитку і технічної оснащеності. Величезну різноманітність робочих місць можна згрупувати по вигляду основного знаряддя праці: з ручним інструментом для фізичної праці, і механізацією і автоматизацією - відповідно, для автоматизованої і механізованої праці, роботизацією і комп'ютеризацією - для роботизованої і комп'ютеризованої праці, інформаційно-обчислювальною технікою - для праці з інформаційними технологіями. В індустріально розвинених країнах вже практично зжиті робочі місця з ручною і простою механізованою працею на користь більш високотехнологічних. У Україні ж все ще залишається близько половини робочих місць з ручною і низько-механізованою працею і лише почався розвиток сфери високотехнологічної праці.