Фактори ринку праці, що формують конкурентоспроможність персоналу
Термін служби товару «робоче місце» визначається його фізичним і моральним зносом в процесі виробничого функціонування. При найбільш поширеному терміні служби активної частини основного технологічного устаткування в 20-30 років, в Україні воно вже служить 40-50 років і більш, що ще більш посилює технічну відсталість вітчизняної економіки.
Життєвий цикл товару «робоче місце» повністю визначається темпом НТП і графічно може бути зображений крутим, таким, що піднімається вгору, лівим плечем (стислий по термінах процес оновлення нових споживних якостей робочого місця) і пологим правим, що спускається (поступова втрата споживних якостей робочим місцем унаслідок морального і фізичного зносу).
Процес втрати робочим місцем споживної якості (здібності до виробництва високоякісної продукції) проходить ряд характерних етапів, що відрізняються різними швидкостями фізичного і морального зносу і їх поєднанням (рис. 1.7):
0 5 10 15 20 25 30 35Т, років
Рис. 1.7 Життєвий цикл товару «робоче місце» при моральному і фізичному зносі.
I - освоєння споживних якостей робочого місця, виведення його на повне освоєння виробничої потужності;
II- функціонування найвищих споживних якостей робочого місця (співпадає з бездефектним гарантованим виробником терміном служби);
III- функціонування робочого місця в умовах деякого зниження його споживних якостей унаслідок морального зносу, що почався;
IV- функціонування в умовах прискорення втрати робочим місцем споживних якостей унаслідок фізичного зносу при активному моральному зносі;
V- функціонування робочого місця в умовах практичної втрати споживних якостей унаслідок повного морального зносу і активного фізичного зносу;
VI- функціонування в умовах залишкових споживних якостей морально повністю зношеного, але фізично ще придатного до роботи робочого місця;
VII- практична відсутність у робочого місця споживних якостей унаслідок фізичного і морального зносу.
В період еволюційного розвитку технічної основи виробництва поява принципово нових машин відбувалася через достатньо тривалі періоди часу (що наближаються до часу фізичного зносу), але в період НТО технічна основа виробництва набагато швидше втрачає свої споживні властивості унаслідок терміну морального зносу, що скоротився (нині до 5-7 років).
Використання ж морально застарілої техніки (нехай навіть в хорошому фізичному стані) потенційне чревате зниженням якості продукції, що випускається, і програшем в конкурентній боротьбі на товарному ринку. Це підштовхує підприємця до технічного переозброєння робочих місць не у момент повного фізичного зносу знарядь праці (Иф а у момент їх повного морального зносу (Им). т. е.: не при Иф = 100 %, а при Им = 100 % (навіть якщо Иф багато менше 100 %).
Процес заміни застарілої техніки новою відбувається у відповідь на кожну хвилю її принципового оновлення під впливом НТП (тобто на инновативно-інноваційну хвилю НТП, криві 3 і 4 на рис. 1.8. Ці хвилі при переході НТП в НТР (науково-технічну революцію) стають все частішими, а інтервали між ними - коротше. Практично такі інновації з'являються кожні 5-7 років, а оскільки середній продуктивний термін служби техніки близько 20 років, то найбільш раціональною стратегією підприємця буде впровадження не кожній, а другою - третьою з інноваційних хвиль. У проміжках же між впроваджуваними хвилями може виявитися достатнім оновлення окремих установок, машин, механізмів, вузлів провідного технологічного устаткування і т. п., моральний знос яких раніше інших виявиться в зниженні споживних якостей робочих місць: здатності проводити сучасну високоякісну продукцію. Така корекція морального і фізичного стану дозволяє підприємцеві тримати ступінь технічної досконалості робочих місць в цілком прийнятних межах морального зносу (III-IV етапи, рис. 1.7).
0 5 10 15 20 25 30 35Т, років
Рис. 1.8 Корегування морального зносу робочого місця з допомогою хвиль НТП: 1 - фізичний знос; 2 - моральний знос; 3 - іновативні хвилі НТП в галузі; 4 - іновативні хвилі НТП, впроваджені на підприємстві; 5 - скорегований хвилями НТП моральний знос робочого місця.
Таким чином, товар «робоче місце» також схильний до динамічних перетворень, в результаті яких корінним чином змінюються вимоги до соціально-професійної якості робочої сили, необхідної для його високоефективного функціонування. Враховуючи ці особливості, в маркетингу товару «робоче місце» слід диференціювати ринок робочих місць по ступеню їх технічної досконалості на сектори високо-, середньо-, низько- і некваліфікованої праці (від оснащених ручним інструментом і примітивними механізмами до інформаційно-обчислювальною і комунікативною технікою). Важливе значення має і розкриття перспектив технічного переозброєння підприємства, конкретних робочих місць, пов'язані з цим плани підприємства по підвищенню кваліфікації наявних працівників або їх заміни що знов набирають. Як в класичному маркетингу місць, необхідно відзначати зручність транспортних комунікацій між підприємством і житловими районами населеного пункту, при їх відсутності - наявність транспорту підприємства для цієї мети, зручний режим роботи і ін.