Управління функціонуванням операційної системи торговельного підприємства
Сучасний етап ровзитку економіки України диктує принципово нові умови для функціонування організацій. Жорсткі умови зростаючої конкуренції вимушують менеджмент органіазцій орієнтуватися на задоволення індивідуальних потреб споживача шляхом надання високого рівня сервісу. Нажаль, більшість вітчизнянних торговельних компаній ставить за мету отримання високих прибутків, не замислюючись над довгостроковою перспективою, ризикучи при цьому втратою споживача.
Наразі українскьа галузь торгівлі все більше усвідомлює стратегічне значення логістики, насамперед, через величезний потенціал економії засобів. Сьогодні витрати підприємтсв-виробників на переміщення товарів у роздрібну торгівлю становлять біля 30-35% від споживчої вартості товару. Необхдіність скорочення цих витрат та досвід Європи свідчить про необхідність впровадження передових концепцій операційного менеджменту у галузь торговельної логістики.
Загальний оборот європейського ринку логістичних послуг сьогодні становить більше 600 млрд. євро. Попит на них у Європі формує торгівля, яка витрачає на контрактну логістику 120-140 млрд. євро в рік. Приблизно 30% логістичних послуг у всіх галузях економіки передається спеціалізованим компаніям. А до 2020 р., за оцінками експертів, очікується чотириразове збільшення обсягів світової торгівлі, що однозначно спричинить значне збільшення попиту на дистрибуційні послуги.
Нажаль, в Україні ринок логістичних послуг не так добре розвинений, як у Європі. Експерти оцінюють його потенціал в $50-60 млрд. Зараз частка дистрибуції в структурі ВВП України становить близько $30-35 млрд. Хоча не можна не відзначити, що ринок дистрибуції в Україні перебуває на початковому рівні розвитку, він не сформований, не структурований і в більшості випадків непрозорий. Достовірної статистичної інформації про його обсяги, структуру послуг і доходи не має. Як не має і єдиних стандартів. Проте можна із впевненістю стверджувати, що головною умовою високого рівня ефективності логістичних послуг є ефективне управління операційною системою із застосуванням сучасних технологій.
Прикладом слугує стрімкий розвиток торгівельної логістики в Європі, що обумовлений поширенням електроної торгівлі та появою систем управління підприємством в режимі реального часу. Передові компанії Європи успішно застосовують у своїй діяльності суачні концепції операційного менеджменту, системий підхід, що дозволяє їм оптимізувати ресурси, прискорити процес реалізації товарів та знизити товарні запаси.
Серед цих операційних технологій, на які варто орієнтуватися вітчизнянним підприємствам, необхідно відзначити такі, як Just-іn-Tіme, ERP (планування ресурсів підприємства), логістика, орієнтована на попит (Demand-drіvenLogіstіcs), логістика в масштабі реального часу (Tіme-based-Logіstіcs), логістика доданої вартості (Value-added Logіstіcs) тощо.
Надмірна орієнтація менеджменту підприємств на фінансвих перевагах, відсутність системного підходу в менеджменті та застосування неефективного операційного інструментарію, який проявляється лише у виправленні недоробок, стали основними факторами, що зумовили вибір теми магістерської роботи - управління функціонуванням операційної системи торговельного підприємства.
Мета даної роботи - обґрунтування науково-методичних та практичних рекомендацій щодо забезпечення ефективного управління поточним функціонуванням операційної системи на основі її дослідження в торговельному підприємстві.
Основними завданнями цієї роботи є опрацювання теоретичної, аналітичної та рекомендаційної частини. У теоретичній частині буде розкрито сутність операційної системи, основні теоретичні підходи до її визначення, основні класифікаційні ознаки операційних систем та методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційною системою. У аналітичній частині визначений тип та структура операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс», проведена оцінка основних факторів, що впливають на операційну систему та досліджено ефективність функціонування операційної системи підприємства ТОВ «Всесвіт-Люкс». У рекомендаційній частині запропоновано підходи підвищення ефективності операційної системи шляхом оптимізації системи управління запасами на основі впровадження програмного забезпечення. Предеметом дослідження магістерської роботи є механізм управління операційною системою підприємства, засоби підвищення її ефективності, процеси, механізми, інструменти та технології операційного менеджменту.
Об’єктом дослідження виступає операційна система товариства з обмеженною відповідальнгістю «Всесівт-Люкс», що знаходиться у місті Києві, у Дніпровському районі, на провулку Червоногвардійскьому будинок 8, номер телефону - 5628354. Юридична і фактична адреса співпадають. Форма власності - приватна, організаційно-правова форма - товариство з обмеженою відповідальністю, галузева приналежність - оптово-роздрібна торгівля. ТОВ «Всесвіт-Люкс» було засновано 29.04.2005 р. Товмасяном С.В., Пульвасом І.І., Шутовою О.І.. Матеріально-технічна база ТОВ «Всесвіт Люкс» складається з офісу - 152 м. кв (орендна плата за місяць становить 15000 грн) та складу - 236 м. кв (орендна плата за місяць становить 22 565 грн), транспорту - 5 автомобілів вантажопідйомністю 5 тонн (орендна плата за місяць становить 35 565 грн), офісного обладнання вартісю 25 тисяч гривень. Основні економічні показники за звітній період у ТОВ «Всесвіт-Люкс» представлені збитком у розмірі 25,60 тис грн,
Особливість підприємства як посередника полягає у непрямій дистрибуції товарів, тобто закупівлі товарів за власний рахунок у фірм виробників і забезпечення збуту цих товарів у певному регіоні. Основними напрямками діяльності ТОВ «Всесівт-Люкс» є: продаж товарів у торгові точки, доставка товарів до покупців, розміщення товарів на полках (за стандартами та вимогами виробника).
ТОВ «Всесівт-Люкс» є дистрибутором таких компаній: ДП «Фірма Леда» (товари побутової хімії та косметичної продукції економ-класу); ВАТ «Арнест» Росія (косметичні засоби економ-класу); ТОВ «Газатрон-Люкс» (енергозберігаючі люмінісцентні лампи), ТОВ «SCA hygiene products» (гігієнічні засоби преміум-класу) та ТОВ «Джонсон і Джонсон Україна» (косметичні засоби преміум-класу). Дистрибутор реалізує товари лише у північному регіоні України та співпрацює з різними категоріями клієнтів, де на товар існує потенційний попит. Асортимент товарів кожного постачальника наведен у додатку А.
Структура апарату управління ТОВ «Всесівт-Люкс» - лінійно функціональна (присутні як лінійні так і функціональні зв’язки) і відповідє діяльності компанії. За забезпечення основної діяльності відповідає відділ з продаж. Відділ логістики, фінансовий відділ та бухгалтерія виступають забезпечуючими підрозділами. Дана організаційна структура є достатньо ефективною для теперішнього етапу функціонування пдіпиємства, проте в подальшому необхідно здійснити її розширення: додати підрозділ управління персоналом, розширити логістичний відділ, створити відділ інформаційного забезпечення та збільшити кількість торгово-оперативного персоналу. У ТОВ «Всесвіт-Люкс» фактично працює 28 осіб, але згідно штатного розкладу працює 21,5 осіб. Компанія приховує фактичну чисельність працючих для того, щоб мінімізувати витрати в податках.
До прямих конкурентів ТОВ «Всесвіт-Люкс» відносяться підприємства, що також займаються дистрибуцією товарів однієї групи з даним підприємством на одному територіальному просторі. Серед них ТОВ «Сав-Сервіс», ТОВ «Анікс», ТОВ «Стартейдінг», ТОВ «Агро-контракт».
Основні економічні показники ТОВ «Всесвіт-Люкс» наведені нижче (табл. 1.)
Таблиця 1
Основні економічні показники ТОВ «Всесвіт-Люкс» за 2008 рік
Показник |
2008 р. |
Період оборотності товарних запасів, днів |
32,86 |
Період погащення дебіторської заборгованості, днів |
48,30 |
Операційний цикл, днів |
88 |
Період обороту позикового капіталу, днів |
85,1 |
Коефіцієнт загальної ліквідності |
1,136 |
Коефіцієнт фінансової стійкості |
0,12 |
Кредитовіддача |
5,68 |
Рентабельність |
-0,19 |
Період оборотності товарних запасів у розмірі 32 дня свідчить про наявність на підприємтсві проблем із управління запасами, асортиментною політикою, відсутність гнучкої політики управління запасами у постачальника та неефективне планування попиту. Період погащення дебіторської заборгованості у розмірі 48 днів є занадто великим для даного підприємства і свідчить про неефективну політику управління дебіторською заборгованістю. Зазначені проблеми призводять до неможливості вчасно погасити зобов’язання перед кредиторами, про що свідчить період обороту позикового капіталу в розмірі 85 днів. Таким чином, операційний цикл за 2008 рік становив 88 днів, що значно погіршило показники господарської діяльності ТОВ «Всесвіт-Люкс». Підвищення операційних витрат стали основною причиною отримання дистрибутором збитку в розмірі 25,6 тис грн та отриманням показника фінансової стійкості в розмірі 0,12, що є значно нижчим за нормативний (від 0,6 до 0,8) у 2008 році.
Основні результати господраської діяльності та їх динаміка за 2006-2008 роки наведені у додатку Д. Позитвиним є триразове збільшення власного каптілу з 68,7 у 2006 році до 201,7 тис грн у 2008 році. Негативним є зростання поточних зобов’язань майже вдвічі з 1136,1 у 2006 році до 2491 тис грн у 2008 році. У 2007 році порівнянно із 2006 роком спостерігається тенденція до зменшення доходів, витрат, окрім витрат на заробітну плату, що призводить до зменшення прибутку на 28,3%. А у 2008 році показники продажу покращуються, про що свідчить збільшення товарообороту на 91%. Разом з тим спостерігається значне зростання (на 93%) у порівнянні із 2007 роком загальних витрат. Витрати на оплату праці зросли вдвічі порівнянно з 2007 роком, що в результаті призвело до отримання зибтку у 2008 році.
Інформаційними джерелами при написані курсової роботи слугували нормативні акти, вітичизняні та закордонні видання, матеріали преси, електронні джерела Інтернет та фактичні дані діяльності ТОВ «Всесвіт-Люкс»
Збирання інформації проведено з використанням аналізу документів, опитування, спостереження, експерименту. Отримана інформація опрацьована за допомогою методів узагальнення, групування, аналізу, синтезу, абстрагування, індукції, систематизації, пояснення та класифікації. Результати наведено у формі схем, таблиць та діаграм.
Магістерська робота складається зі вступу; теоретичного блоку, що визначає теоретичні оспекти управління операційною системою на підприємстві; практичної частисни, де досліджується ефективність управління операційною системою у ТОВ «Всесвіт-Люкс»; рекомендаційної частини, де зазначаються основні напрямки удосконалення управління операційною системою ТОВ «Всесвіт-Люкс» та висновків і пропозицій.
- Теоретико-методологічні основи управління функціонуванням операційної системи торговельного підприємства
- Поняття операціної системи та основні теоретичні підходи до її визначення
- Теоритичні підходи до управління поточним функціонуванням операційної системи торговельного підприємства
- Методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційної системи
- Визначення типу та структури операційної системи ТОВ «Всесвіт Люкс»
- Оцінка факторів, що впливають на результативність функціонування операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс»
- Аналіз ефективності функціонування операційної системи підприємства ТОВ «Всесвіт-Люкс»
- Обгрунтування підходів до підвищення ефективності управління операційною системою
- Оптимізація системи управління запасами (із використанням ЕОМ)
- Ефективність створення інтегрованої операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс»