Гендерні особливості мотиваційної сфери працівників органів внутрішніх справ
Актуальність. В сучасній психології вивчення професійної діяльності людини займає одне з центральних місць. Одним із провідних чинників становлення особистості спеціаліста, вдосконалення його професійних навичок виступає мотиваційна сфера.
Враховуючи особливі умови праці працівників ОВС (ненормований робочий день, спілкування з асоціальним елементом, фізичні та психічні перевантаження, ризик травмування або поранення та ін.), цілком логічно припустити, що це призводить до змін у мотиваційній та ціннісно-смисловій сферах особистості правоохоронців. Та ці зміни не завжди носять позитивний характер. Крім того, останнім часом до правоохоронних органів до складу різних підрозділів залучаються багато жінок, які теж відчувають вплив всіх факторів професійної діяльності як на особистому житті, так і у професійному. Тому проблема вивчення гендерних особливостей мотиваційної сфери працівників ОВС була розглянута у даній роботі.
Різні структурні компоненти мотиваційної сфери особистості розглядали у своїх дослідженнях такі видатні науковці як: В. Вундт, Г. Гельмгольц, Ф. Дондерс, І.М. Сеченов, Л.С. Виготський, Г.С. Костюк, С. Стернберг, У. Найссер, Дж. Рунер, Ф. Хайдер, Дж. Келлі, Г.О. Балл, З.С. Карпенко, І. Кант, С.Л. Рубінштейн, Дж. Гілеспі, Г. Оллпорт, В. Отрут, Б.С. Братусь, О. Здравомислов, К. Муздибаєв, О.М. Леонтьєв, М.Я. Басов, А.В. Петровський, В. Джемс, А. Бандура, Л. Косова, І.М. Попова, У. Томас, Ф. Знанецький, В. Франкл, Н. Лапін, М. Рокіч, Ш. Шварц, А. Адикулов, Б.С. Круглов, А.С. Шаров, В.А. Ядов та багато інших.
Об’єктом дослідження є особистість працівників ОВС.
Предметом дослідження є гендерні особливості мотиваційної сфери працівників органів внутрішніх справ.
Мета дослідження - виявлення гендерних особливостей мотиваційної сфери працівників органів внутрішніх справ.
В даній роботі поставлені наступні задачі:
. На основі теоретичного аналізу літературних джерел виявити основні підходи до розуміння мотивів і мотиваційної сфери особистості.
.Дослідити професійну мотивацію та мотиваційну спрямованість працівників в залежності від статі, зробити аналіз проведеного дослідження;
. Виявити гендерні особливості мотивації до досягнення успіху та мотивації до уникнення невдач в підрозділах ОВС.
. Виявити безсвідоме, емоційне ставлення до життєво-важливих понять у жінок та чоловіків - працівників ОВС.
З метою вирішення вищевказаних завдань були застовані наступні методи дослідження: анкетування, методика - анкета “Вивчення професійної мотивації працівників органів внутрішніх справ”; методика діагностики особистості на мотивацію до успіху Т. Елерса; методика діагностики особистості на мотивацію досягнення успіху та “Колірний тест відношень” А.М. Еткінда. Обробка даних проводилася з використанням критерію Фішера та параметричного критерію Стьюдента.
В дослідженні приймали участь працівники райвідділів Сумської області: 20 чоловіків у віці від 23 до 36 років (працівники слідчих підрозділів ОВС, відділу карного розшуку, дільничні інспектори міліції, працівники кадрового апарату) та 20 жінок у віці від 22 до 30 років (працівники слідчих підрозділів ОВС, працівники відділів по зв’язку із населенням та ін.).
Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел.
Теоретичні підходи щодо розуміння проблеми гендерних особливостей мотиваційної сфери працівників ОВС
- Поняття мотивації та мотиву
- Мотиваційна сфера особистості
- Мотиваційна структура професійної діяльності
- Мотивація професійної діяльності працівників ОВС
- Гендерні стереотипи професійної діяльності
- Характеристика вибірки та методів дослідження
- Дослідження професійної мотивації та мотиваційної спрямованості працівників ОВС
- Гендерні особливості мотивація досягнення успіху та уникнення невдач працівників ОВС
- Особливості неусвідомлюваного ставлення до важливих понять чоловіків та жінок працівників ОВС