Дослідження організації управлінської праці в товаристві та аналітичний опис особистих ділових контактів менеджера готелю
Менеджер обов’язково враховує сильні і слабкі сторони співрозмовника - знання теми, професійну підготовку, ставлення до предмету бесіди, вміння вести полеміку та ін., а також характер, настрій, вихованість. Під час бесіди нерідко бувають ситуації, коли вийти з важкого положення допомагають афоризми, оригінальне висловлювання, прислів'я, універсальний приклад, яскравий образ. Вміле їх використання не тільки полегшує спілкування, а й свідчить про ерудицію менеджера.
При проведенні ділової зустрічі слід враховувати, що основна передумова успішного контакту із співрозмовником - не пригнічувати особистість, а стимулювати її самовираження. Менеджери ТзОВ «Готель-Писанка» використовують багато способів досягнення цього ефекту, серед них:
ü відзначають здібності, успіхи і досягнення співрозмовника;
ü виявляють зацікавленість в його ідеях і пропозиціях та дають їм високу оцінку;
ü підкреслюють погляди ваші і співрозмовника, що збігаються, на об'єкт, подію, явище;
ü дають змогу співрозмовнику повно і докладно викласти проблему, що його хвилює, не перебиваючи і не спиняючи його;
ü висловлюють впевненість у тому, що ваш колега виконає найсерйозніше доручення; підтримують його в разі невдачі або допомагають йому;
ü пропонують роботу (дати доручення, завдання), яка зацікавить працівника.
Під час проведення ділової бесіди менеджер віддає перевагу формулюванням, які спонукають до відвертого і аргументованого висловлення думок, а не зводять відповідь до «так» або «ні».
У процесі бесіди керівник звертає увагу на ті якості особистості співрозмовника, які суттєво відрізняють його від інших. Керівник постійно спостерігає за мімікою, жестикуляцією, інтонацією та іншими особливостями поведінки людини, враховує, що на хід бесіди значно впливає самооцінка партнера. Кожен прагне зарекомендувати себе серйозним, авторитетним працівником, людиною з сильним характером, цілеспрямованим і вартим уваги. Проте, як правило, ця самооцінка завищена.
В процесі спілкування нерідко допускають помилки, що ускладнюють досягнення мети, поставленої перед керівниками. Так, звертаючись до підлеглих, деякі менеджери готелю намагаються тими або іншими способами підкреслити свою простоту, демократичність, доступність, прихильність до підлеглого. Такі дії небезпечні, по-перше, тим, що можуть викликати у відповідь безцеремонно-фамільярне ставлення підлеглого. По-друге, вони можуть розглядатися як неповага до нього, і лише рідко, коли простота і доступність не імітуються, а природні для поведінки керівника, підлеглі сприймають це як належне. В основу будь-яких контактів керівника з підлеглими має бути покладений принцип правдивості. Не можна допускати різного роду фальсифікації, перебільшення, приховання важливих аспектів тощо.
Для успіху ділових контактів керівник створює у колективі сприятливу соціально-психологічну атмосферу. Цьому сприяють єдність у розумінні мети, поставленої керівником і прийнятої колективом, спільна, колективна робота і творчість, доброзичливість, товариські стосунки між людьми. За умов дійсно колективної, спільної роботи зростають самостійність і відповідальність кожного працівника.