Системи управління та використання інформаційних технологій
Актуальність. Нині на Україні спостерігається велике поширення сучасних інформаційних систем (ІС) управління різними соціально-економічними об’єктами. Дані ІС розробляються для підприємств окремих галузей економіки на основі світових та загальноєвропейських концепцій, стандартів і методологій побудови таких систем. В основі таких ІС лежать типові проектні рішення, які є результатом узагальнення багаторічного практичного досвіду організації-розробника ІС та можуть застосовуватися з незначними змінами на більшості підприємств конкретної галузі.
Проте для забезпечення ефективної експлуатації ІС на підприємствах України необхідно ще в процесі проектування ІС передбачити також можливості автоматизації вирішення найбільш складних задач управління (планування та регулювання діяльності підприємства, його підрозділів і служб) з урахуванням особливостей, що склалися, та існуючих проблем української економіки. Однією з таких проблем є проблема поліпшення фінансово-економічного стану підприємств і фірм в умовах гострого дефіциту фінансових ресурсів. Ефективні методи управління, зокрема фінансовими ресурсами, адекватні економічній ситуації, що склалася в Україні, відсутні до цього часу, що негативно відбивається на управлінні підприємством як об’єктом економічної діяльності.
Крім того, останніми роками спостерігається ряд тенденцій, що призводять до необхідності підвищення ефективності та прискорення реакції підприємств на зміни зовнішнього та внутрішнього ринку. До них, зокрема, належать:
помітне збільшення динаміки зміни зовнішнього середовища підприємств (фірм);
висока інтенсивність появи й освоєння нововведень, що істотно впливають на результати бізнесу (інновацій), підвищення ролі інновацій у конкурентоспроможності фірм;
проявлення таких факторів як загострення конкуренції, зростання дефіциту фінансових ресурсів (особливо грошових), відсутність або низька кваліфікація менеджерів і спеціалістів, здатних комплексно, ефективно й оперативно використовувати ресурси.
Все це потребує поширення використання інформаційних технологій в процесі управління. Хоча подібні питання нерідко обговорювалися у науковій літературі, приміром, у роботах Г.П. Башаріна, В.Н. Буркова, В.А. Ірікова, В.В. Ковальова, А.Д. Пономаренка, Станевича О.Г., А.Н. Ширяєва, однак залишається чимало нерозв’язаних задач, особливо в частині планування та оптимізації діяльності підприємств. Розв’язання таких задач ускладнюється також необхідністю мінімізації часу обробки даних, формування варіантів планів діяльності та вибору оптимального за заданими показниками варіанта.
Мета і задачі дослідження. Метою роботи є аналіз існуючих моделей і методів систем інформаційних технологій для управління підприємством.
Задачами роботи є:
дослідити сутність системи управління підприємством;
розглянути інформацію як основу управління;
дослідити інформаційні технології в управлінні;
надати загальну характеристику підприємства;
проаналізувати внутрішнє та зовнішнє середовище підприємства;
провести оцінку інформаційного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень;
розробити та запропонувати заходи зі вдосконалення інформаційних технологій на ДП завод "Пожспецмаш".
Об'єкт дослідження - інформаційні технології в процесах управління державним підприємством завод “Пожспецмаш”.
Предмет дослідження - моделі та методи інформаційної підтримки прийняття рішень в управлінні підприємством.
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УПРАВЛІННЯ
- Сутність системи управління підприємством
- Інформація як основа управління
- Інформаційні технології як глобальний засіб побудови інформаційної економіки
- Використання безпаперової технології
- Роль електронного офісу в СІТЛ
- Застосування CASE - технології
- Використання технології управління проектами
- Технологія застосування інформаційних систем
- Технологія інформаційної безпеки
- Загальна характеристика підприємства
- Внутрішнє та зовнішнє середовище підприємства
- Оцінка інформаційних технологій підтримки процесів прийняття управлінських рішень
- Впровадження CRM-концепції управління ДП завод „Пожспецмаш”. Стандарти моделі управління
- Застосування стандарту ERP в управління ДП завод „Пожспецмаш”
- Інтеграція на основі відкритих інформаційних технологій. Впровадження автоматизації процесів підтримки прийняття управлінських рішень