Управління знаннями в діяльності ПАТ Темп
Протягом всієї історії людства знання були найважливішим фактором його економічного та інтелектуального розвитку. Особливо в умовах ХХІ століття, століття глобалізації, знання стають "перепусткою в лідери" для країн, регіонів та організацій. Більшість провідних компаній світу звертають свою увагу на знання у пошуках нових конкурентних переваг. Змінюються фактори розвитку країн і регіонів, все більшу увагу серед них набувають фактори інновацій і розповсюдження нових знань. Ринок знань поступово починає відігравати головну роль, випереджаючи розвиток ринку матеріальних товарів.
В умовах ринкової економіки одним із головних чинників одержання підприємствами інвестицій для свого розвитку є величина ринкової капіталізації підприємства. Важливе значення в ринковій капіталізації підприємства має вартість нематеріальних активів, тобто інтелектуального капіталу. Інтелектуальний капітал стає головним критерієм оцінки діяльності підприємств, тому що лише він здатен відобразити динаміку організаційної стійкості і процесу створення цінностей, тільки він придатний для оцінки сучасного виробництва, але досі в нашій державі немає загальної теорії управління інтелектуальним капіталом і розуміння важливості взаємозв’язку між окремими його елементами. Саме цим пояснюється актуальність обраної теми.
Інформаційною базою комплексної курсової роботи є праці вітчизняних та іноземних вчених, офіційні українські та зарубіжні науково-популярні публікації, дані міжнародних організацій, інтернет-джерела.
У таблиці наводиться аналіз основних використаних джерел, в яких досліджується проблематика управління знаннями в організаціях.
Помітний внесок в розробку наукового пізнання та практичного застосування результатів дослідження управління знаннями набули у ХХ столітті завдяки працям Дж.Гелбрейта, П.Дракера, К.Свейбі, Т.Стюарта, Е.Тоффлера, І.Нонака та Х.Ітамі й інших.
№ |
Джерело |
Стислий опис |
1 |
Букович А., Руфь У. Управление знаниями. Руководство к действию. |
Теоретичне підґрунтя розвитку системи управління знаннями як науки та практичні аспекти щодо побудови систем управління знаннями на невеликих та середніх підприємствах. |
2 |
Віссема Х. Менеджмент в подразделениях фирмы. [4] |
Аналіз практичних аспектів побудови системи управління знаннями на підприємстві та в його структурних підрозділах. |
3 |
Гаврилюк Т.А., Хорошевський В.Ф. Бази знань інтелектуальних систем. |
Система управління знаннями як одна зі складових загальної інтелектуальної системи організації. Досліджується роль бази знань у побудові загальної інтелектуальної системи підприємства. |
4 |
Криштафович А.Н. Управління знаннями - перспективний напрямок менеджменту. [21] |
Досліджується поняття управління знаннями як одного із напрямів у менеджменті. |
5 |
Мільнер Б.З. Управление знаниями. |
Історичні аспекти становлення управління знаннями як науки. |
Чималий внесок у розвиток світового наукового знання у сфері досліджень інтелектуального капіталу зробили й українські вчені такі як: В.Базилевич, В.Гринькова, О.Комяков, А.Л.Гапоненко, Л.Федулова та інші.
Метою комплексної курсової роботи є систематизація теоретичних аспектів управління знаннями, оцінка перспектив та аналіз існуючих проблем у діяльності ПАТ "Темп", а також розробка рішень щодо їх подолання.
Для досягнення поставленої мети необхідно було вирішити такі завдання:
· розкрити сутність концепції управління знаннями;
· визначити суть поняття "інтелектуальний капітал" та його особливості в теорії і практиці управління;
· вивчити теоретичні основи побудови систем управління знаннями;
· провести комплексний аналіз підходів до управління знаннями в сучасних організаціях та в ПАТ "Темп";
· спрогнозувати перспективи щодо практичної реалізації управління знаннями на ПАТ "Темп";
· проаналізувати труднощі, що виникають у процесі впровадження даної концепції на ПАТ "Темп" та розробити власні рекомендації щодо їх подолання.
Об’єктом дослідження виступає система управління знаннями як сучасна практична концепція менеджменту.
Предметом дослідження є економічні та управлінські процеси, що виникають в організаціях в процесі створення та функціонування систем управління знаннями.
Методологічною основою в цілому виступила теорія постіндустріального суспільства в широкому її трактуванні. У роботі використано головний методологічний принцип цієї теорії, а саме розгляд суспільно-економічного розвитку на основі зростання та вдосконалення продуктивних сил й технологічної організації. Також використано методи економічного аналізу, порівняння та структуризації.
Сутність та особливості поняття "управління знаннями"
- Управління знаннями як сучасна концепція менеджменту
- Поняття інтелектуального капіталу як об’єкту управління знаннями
- Система та процес управління знаннями
- Стратегії управління знаннями
- Теоретичні аспекти та підходи до управління знаннями в сучасних організаціях
- Створення сучасними світовими компаніями-лідерами організацій, що самонавчаються
- Історія створення та розвиток ПАТ "Темп"
- Аналіз підходів до управління знаннями на ПАТ "Темп"
- Перспективи запровадження та розвиток управління знаннями вітчизняних промислових підприємств
- Перспективи розвитку системи управління знаннями на ПАТ "Темп"