Кроскультурний менеджмент у міжнародному бізнесі
На початку третього тисячоліття особливо гостро відчувається значний вплив глобалізації, інтернаціоналізації та інтеграційних процесів, які охоплюють весь світ. Входження України до світової спільноти супроводжується підвищенням уваги до кроскультурного менеджменту. Першими виявили цікавість до кроскультурного менеджменту численні зарубіжні фірми, що ведуть бізнес в нашій країні. З виходом на зарубіжний ринок інтерес до кроскультурного менеджменту зростає і в багатьох українських корпораціях.
На заході, особливо в США, кроскультурні дослідження є традиційно пріоритетним напрямом. Близько 1500 центрів по всьому світі проводять семінари, тренінги, міжкультурні дослідження. Тому для іноземних компаній кроскультурні тренінги представляються звичними і навіть необхідними. Крос культурні особливості американців, англійців, німців, французів, японців і арабів добре вивчені. Проте цього не можна сказати про народи, що населяють пострадянський простір. Тривалий час в СРСР постулювалося існування єдиної наднаціональної спільноти - "радянського народу". На кроскультурні дослідження було накладено ідеологічне табу. Тому кроскультурний менеджмент в Україні і країнах ближнього зарубіжжя є абсолютно новим і перспективним напрямом. Крім того, недостатність дослідження українського стилю менеджменту та недосконалість системи управління, пов’язана з переходом від адміністративно-командних до ринкових методів управління та процесами нестабільного розвитку економіки, ставлять перед дослідниками декілька актуальних завдань.
В цих умовах нагальною потребою виступає, з одного боку, необхідність поглибленого, критично-конструктивного аналізу існуючих як національних, так і зарубіжних теоретичних розробок у сфері кроскультурного управління, з іншого - існують нові ринки, які постають як невивчене бізнес-середовище, ефективна діяльність в якому та конкурентоспроможність компаній багато в чому залежать і залежатимуть від врахування саме культурного чинника.
Основу кроскультурного менеджменту складають емпіричні дослідження голандських та американських вчених Г.Хофстеде, Ф.Тромпенаарса, Е.Холла та ін., базові постулати яких лежать в основі всіх наукових працях, котрі існують на сучасному етапі дослідження даної проблематики. Оцінюючи рівень теоретико-практичної розробки даної теми, окрім вищезгаданих, слід відзначити праці Р. Блейка, П. Вернона, Дж. Дістефано, С. Іошімурі, Д. Квіна, Ф. Клукхона, Г. Лейна, К. Ліндзі, Дж. Мердока, Р. Морана, С. Морріса, Ж. Мутона, І.Ноймана, Дж. Оллпорта, У. Оучі, Т. Парсонса, Т. Пітерса, Дж. Рокіча, Дж. Рорбарха, Ф. Стродтбека, Р. Уотермана, С. Ханді, П. Харріса і в яких розглянуті питання, пов’язані з типологізацією культур.
Вивченню особливостей організаційної структури та специфіки застосування кроскультурного аналізу управління міжнародними корпораціями (МНК) присвячені роботи К. Бартлетт, Дж. Блека, М. Борга, С. Госхела, Х. Грегерсена, М. Менденхелла, Г. Перлмуттера, Г. Хедлунга та ін.
Праці деяких російських та українських вчених, зокрема Белорусова А.С., Кириченко О.А., Куриляк В.Є., Мясоєдова С.П., Пивоварова С.Е, Рогача О.І., Симонової Л.М., присвячені аналізу національних бізнес-культур за класифікаційними параметрами вищезгаданих моделей.
Основною метою дослідження є визначення сутності і функції культурного компоненту в системі міжнародного менеджменту, з’ясування характеристик та особливостей існуючих ділових культур в загальній системі міжнародного маркетинга та визначення специфіки кроскультурних рекламних комунікацій.
В рамках окресленої мети дослідження ставляться наступні завдання: розкрити теоретико-методологічні підходи до процесу формування кроскультурного менеджменту як системи; узагальнити принципи та параметри класифікації бізнес-культур, окреслити їх характерні риси, проаналізувати фактори впливу зовнішнього та внутрішнього середовищ на їх формування; визначити вплив культурного чинника в системі міжнародного маркетингу і провести кроскультурний аналіз рекламних комунікацій та виявити характерні риси та особливості українського стилю в рекламних комунікаціяї на сучасному етапі.
Об’єктом дослідження є кроскультурний менеджмент як система специфічних відносин в рамках міжнародного бізнесу, що формуються на стику національних культур.
Предметом дослідження є сукупність теоретичних та практичних проблем, пов’язаних із формуванням та розвитком системи кроскультурного менеджменту.
Методи дослідження. В роботі були використані наступні методи: теоретичний аналіз, системний підхід при дослідженні системи кроскультурного менеджменту та видів національних бізнес-культур, а також метод логічного узагальнення. Аналіз особливостей рекламних комунікацій в системі міжнародного маркетингу проводився за допомогою методів експертних оцінок та описово-аналітичного. Табличний та графічний методи використані для компактного та наочного зображення різних аспектів досліджуваного явища.
Сутність кроскультурного менеджменту
- Культурний компонент в системі міжнародного менеджменту
- Функції культури
- Структура змінних кроскультурних проблем
- Основні етапи становлення і розвитку кроскультурного менеджменту як дисципліни
- Кроскультурний менеджмент: предмет і завдання науково практичної дисципліни
- П’ять вимірів національної культури за Гиртом Хофстеде
- Типологія ділових культур за Ф. Тромпенаарсом
- Рівень контекстуальности культури за Е. Холом
- Концепія когнитивного менеджменту Н. Холдона
- Завдання та методологія кроскультурного аналізу в міжнародному маркетингу
- Кроскультурний аналіз рекламних комунікацій за існуючими типологіями та з урахуванням національно-культурних і правових чинників
- Порівняльна характеристика споживачів і особливості рекламних комунікацій в країнах США, Японії, Європи, України